Mafia trafiona? Pierwszy raz od wielu lat spada skala wyłudzeń VAT (o -8 proc.)! Budżet zaoszczędzi 4 miliardy złotych
wpis z dnia 24/11/2016

foto: niewygodne.info.pl

Wszystko wskazuje na to, że działania wymierzone w mafię wyłudzającą VAT w końcu zaczęły przynosić pozytywne efekty. Dzięki wdrożonym działaniom legislacyjnym mającym na celu ograniczanie wyłudzania VAT w Polsce (pakiet paliwowy, jednolity plik kontrolny) oraz zwiększonej skuteczności organów w walce z podatkowymi przestępcami, pierwszy raz od kilku lat zmniejszy się tzw. luka w podatku VAT. Zgodnie z opublikowanym wczoraj raportem firmy konsultingowej PwC - wyłudzenia VAT w 2016 r. spadną o 8 proc., co przyniesie budżetowi dodatkowe 4 miliardy złotych!

                             

r e k l a m y


            

Nie należy mieć co do tego żadnych wątpliwości - przestępstwa związane z wyłudzeniami zwrotów podatku VAT to największe finansowe bagno niszczące budżet naszego kraju. Podatkowi oszuści tworzą zorganizowane, wielopoziomowe struktury organizacyjne w różnych państwach, aby poprzez wystawianie fikcyjnych faktur pozorować przepływ towarów między krajami UE. Oczywiście żadnego przepływu towarów nie ma, a zapłata za fikcyjne faktury krąży między rachunkami bankowymi należącymi do tej samej grupy przestępczej. To jednak wystarczy, aby zwrócić się do urzędu skarbowego o zwrot podatku VAT wskazanego na fakturze dokumentującej rzekomy eksport wewnątrzwspólnotowy. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Najwyższą Izbę Kontroli - w 2014 roku organom skarbowym udało się ujawnić 207 tysięcy fikcyjnych faktur na kwotę 33,7 mld zł. W 2015 roku liczba wykrytych lewych faktur wyniosła już 360,7 tysięcy sztuk (wzrost o 75 proc.), a ich wartość osiągnęła 81,9 mld zł (wzrost o 150 proc.)! Ile fikcyjnych faktur nie zostało jednak ujawnionych?

      

r e k l a m y


    

Rok 2016 może być jednak przełomowy. Zgodnie z raportem firmy doradczej PwC - dzięki wdrożonym działaniom legislacyjnym mającym na celu ograniczanie wyłudzania VAT w Polsce (pakiet paliwowy, jednolity plik kontrolny) oraz zwiększeniu liczby "ukierunkowanych" kontroli podatkowych - pierwszy raz od kilku lat skala wyłudzeń VAT będzie mniejsza niż w roku poprzednim. Tzw. luka podatkowa w VAT (różnica między teoretycznymi wpływami do budżetu państwa z tego podatku a wpływami rzeczywistym) zmniejszy się z 49 mld zł do ok. 45 mld zł.

Warto zauważyć, że wiele rozwiązań w tym zakresie jest jeszcze w trakcie procesu legislacyjnego (np. "duża" nowelizacja VAT). Niewykluczone zatem, że w kolejnych latach luka w VAT będzie się nadal zmniejszać, co budżetowi powinno przynieść kolejnych kilka miliardów złotych oszczędności.

 

Źródło: PwC: Luka podatkowa VAT w Polsce szacowana jest na 45 mld zł w 2016 r. (stooq.pl)
   

wpis z dnia 24/11/2016 

          

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!

 

xx

 

 

r e k l a m y


niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP