Dlaczego USA w/s wiz nadal traktują nas jak państwo trzeciego świata? I to pomimo naszego gigantycznego zaangażowania w Iraku i Afganistanie!?
wpis z dnia 16/11/2016

Foto: niewygodne.info.pl

Na amerykańskie wojny prowadzone w Iraku i Afganistanie Polska wysłała łącznie 24,5 tys. żołnierzy. Szacuje się, że całkowity koszt prowadzenia działań przez polskie siły zbrojne we wspomnianych krajach pochłonął co najmniej 7 miliardów złotych. Pomimo tego władze w Waszyngtonie nadal traktują nas jako obywateli państwa drugiej kategorii i żądają wykupienia wizy, jeśli chcemy postawić nogę na amerykańskiej ziemi. Czas najwyższy, aby stan ten uległ zmianie!

                             

r e k l a m y


            

Warto odnotować, że Polska jest jednym z czterech państw wchodzących w skład Unii Europejskiej, które nie należą do amerykańskiego programu Visa Waiver Program (VWP). Program ten umożliwia podróżowanie do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych (na okres do 90 dni) bez konieczności uzyskania wizy. Oprócz Polski statusu tego nie dostąpiły jeszcze Chorwacja, Rumunia i Bułgaria. W pozostałych państwach UE do USA można polecieć bez uprzedniego uzyskania wizy. Żeby była jasność - uzyskanie wizy nie jest darmowe i kosztuje (w zależności od rodzaju wizy) od 160 do 200 USD (640 - 800 zł).

      

r e k l a m y


    

Powstaje pytanie - dlaczego Polska nadal jest traktowana jako państwo drugiej kategorii? Dlaczego polscy obywatele wciąż muszą kupować wizy, jeśli chcą wylądować na którymś z amerykańskich lotnisk? Pytanie to jest zasadne tym bardziej, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat nasz kraj mocno zaangażował się jako sojusznik USA w wojny w Iraku i Afganistanie. Warto przypomnieć, że według oficjalnych danych posłaliśmy tam 24,5 tysiąca żołnierzy, co kosztowało nas łącznie ponad 7 miliardów złotych. Czy łączne zaangażowanie Węgier, Czech, Słowacji, Słowenii, Litwy, Łotwy i Estonii we wspomniane wojny było choćby zbliżone do zaangażowania Polski? Odpowiedź brzmi - nie. Pomimo tego wspomniane państwa zostały w ostatnich latach włączone przez amerykańskie władze do Visa Waiver Program... 

Administracja Obamy przez 8 lat nie zrobiła nic w sprawie zniesienia wiz dla Polaków. Czy nowa administracja Trupa to zmieni?
Wiele w tej sprawie może zależeć od determinacji i stanowczości polskiego rządu. Pytanie czy ekipę PiS stać na skierowanie wobec Waszyngtonu konkretnego żądania...?

 

Źródło: Visa Waiver Program (Wikipedia)
Źródło: Koszty misji w Iraku (wp.mil.pl)
Źródło: Afganistan w złotówkach (Polska-zbrojna.pl)

  

wpis z dnia 16/11/2016 

          

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!

 

xx

 

 

r e k l a m y


niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP