W stawianych nam za wzór Niemczech wiek emerytalny wynosi 63 lata, a prawo do częściowej emerytury nabywa się już po ukończeniu 60 lat!
wpis z dnia 8/11/2016

foto: EPP (Flickr.com / CC by 2.0)

Warto odnotować, że kiedy ekipa Donalda Tuska podwyższała Polakom wiek emerytalny do 67. roku życia, rząd Angeli Merkel umożliwił swoim obywatelom - przy spełnieniu warunku odpowiedniego stażu pracy - przechodzenie na emeryturę już po ukończeniu 63. roku życia. Dodatkowo otwarta została opcja uzyskiwania prawa do częściowej emerytury już po ukończeniu 60. roku życia! Dlaczego nie można wprowadzić podobnych rozwiązań w naszym kraju?

                             

r e k l a m y


            

Przypomnijmy - mniej więcej w tym samym czasie, gdy rząd Donalda Tuska forsował przepisy podwyższające wiek emerytalny w Polsce, niemiecki Bundestag uchwalił pakiet ustaw umożliwiający osobom, które pracowały przez 45 lat, przejście na pełnopłatną emeryturę już w wieku 63 lat! Co więcej - otwarto również opcję uzyskanie prawa do częściowej emerytury już po ukończeniu 60. roku życia. Nie miał przy tym znaczenia fakt, że statystyczny Niemiec żyje ponad 81 lat (tj. dłużej o 3 lata niż statystyczny Polak), co oznacza, że przeciętny okres wypłacania emerytalnego świadczenia jest znacznie dłuższy niż w Polsce.

      

r e k l a m y


    

Prawdę powiedziawszy Niemcy mogli sobie pozwolić na takich ruch, gdyż na osoby przechodzące na wcześniejszą emeryturę pracują tani w utrzymaniu zarobkowi imigranci z... Polski. Warto w tym miejscu odnotować, że co roku od 300 do nawet 500 tys. osób wyjeżdża z naszego kraju za Odrę wspierać niemieckie PKB swoją ciężką pracą. Większość z nich otrzymuje przy tym mniejsze wynagrodzenia aniżeli rodowici Niemcy, co pozwala wygenerować z kosztów ich pracy odpowiednio wysokie oszczędności wpływające realnie na niemiecką gospodarkę. Mając takie "pracownicze" zaplecze, niemieckie władze mogły sobie pozwolić na gest wobec własnych obywateli i przyjąć pakiet ustaw okołoemerytalnych umożliwiających przejście na emeryturę już po ukończeniu 63. roku życia.

O ile podobne rozwiązanie jeszcze 2-3 lata temu było w naszym kraju praktycznie niemożliwe do zrealizowania, to obecnie -
z uwagi na falę setek tysięcy zarobkowych emigrantów z Ukrainy, którzy wspierają polską gospodarkę dokładnie tak samo, jak polscy imigranci niemiecką - opcja powielenia rozwiązań emerytalnych naszego zachodniego sąsiada jest jak najbardziej do wdrożenia. Prawo do wcześniejszej częściowej (co warto podkreślić) emerytury po ukończeniu 60. roku życia oraz możliwość przejścia na pełnoprawną emeryturę już w wieku 63 lat, pod warunkiem udokumentowania 45-letniego stażu pracy. To brzmi sensownie. Znacznie bardziej niż bezmyślne przywracanie poprzedniego stanu prawnego (wiek emerytalny na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn), czy też nie ruszanie zmian wprowadzonych przez Tuska (wiek emerytalny po ukończeniu 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn).

 

Źródło: Niemcy obniżają wiek emerytalny do 63 lat, ale nie dla wszystkich (Forbes.pl)
Źródło: Piotr Wójcik (twitter.com)

  

wpis z dnia 8/11/2016 

          

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!

 

xx

 

 

r e k l a m y


niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP