Juncker: "CETA to najlepsza umowa, jaką wynegocjowałem". Mówi to były premier kraju, który spiskował z wielkimi korporacjami w/s unikania opodatkowania...
wpis z dnia 24/10/2016

foto: EPP (Flickr.com / CC by 2.0)

Rząd Luksemburga (którym przez 18 lat kierował Jean-Claude Juncker, obecny szef Komisji Europejskiej) zawarł z 340 międzynarodowymi korporacjami tajne umowy dotyczące optymalizacji podatkowych. Dzięki temu firmy te mogły unikać płacenia podatków w innych krajach, w których prowadziły działalność zarobkową (np. w Polsce). Teraz Jean-Claude Juncker twierdzi, że CETA to "najlepszą umowa, jaką wynegocjował". Najlepsza, ale dla kogo? Dla UE? Luksemburga? Czy wielkich korporacji?
                           

r e k l a m y


            

Przypomnijmy - zgodnie z wynikami międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego w latach kiedy Juncker był premierem Luksemburga, rząd tego państwa podpisywał z globalnymi korporacjami specjalne umowy podatkowe, które w istocie zwalniały ich z obowiązków podatkowych w innych państwach. W ten sposób cierpiały przychody budżetowe państw, gdzie wspomniane korporacje prowadziły działalność zarobkową (np. w Polsce).

          

r e k l a m y


   

Obecnie w sprawie umowy CETA - czyli porozumienia o wolnym handlu między Kanadą a UE - Jean-Claude Juncker twierdzi, że to "najlepszą umowa, jaką wynegocjował". Warto zauważyć, że ta "najlepsza umowa" przewidują istnienie arbitrażowych "sądów inwestycyjnych", których orzeczenia i rozstrzygnięcia będą musiały być respektowane przez nasze państwo. W praktyce może to oznaczać, że jakaś zachodnia korporacja pozwie przed wspomniany arbitraż polski rząd, bo nie będzie on respektował korzystnych dla niej (a sprzecznych z polskim prawem) regulacji. Wszystko to oczywiście w celu maksymalizacji zysków tej korporacji, koszem niższych podatków płaconych w polskim urzędzie skarbowym.

W kontekście powyższego zasadnym wydaje się być zadanie pytania, o to co miał na myśli obecny szef Komisji Europejskiej, gdy mówił, że
CETA to "najlepszą umowa, jaką wynegocjował". Najlepsza dla kogo? Dla UE? Luksemburga? Czy wielkich korporacji?

Źródło: Jean Claude-Juncker o umowie CETA: Potrzebujemy jej, najlepsza jaką wynegocjowaliśmy (Rp.pl)

wpis z dnia 24/10/2016 

         

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!