Francja nagięła unijne procedury dot. niedozwolonej pomocy publicznej by ratować fabrykę pociągów Alstoma. I co...? I Jajco! Zero reakcji Brukseli
wpis z dnia 14/10/2016

Na zdjęciu: Prezydent Francji Francois Hollande 
[foto: United States Air Force (Wikipedia / Public Domain)]

Francuski rząd, bez przetargu i z naruszeniem unijnych przepisów o zamówieniach publicznych, zamówił 15 pociągów TGV o wartości 630 mln euro. Wszystko po to, by ratować przed likwidacją fabrykę pociągów Alstoma w miejscowości Belfort na wschodzie Francji. Czy to nie jest przypadkiem niedozwolona pomoc publiczna i ograniczenie dostępu innych firm do przetargu? Ależ oczywiście, że tak! Na szczęście problem dotyczy francuskiej firmy, a nie polskich stoczni, więc Bruksela przyklepie i będzie OK. 

                              

r e k l a m y


            

W obliczu nadchodzących wyborów prezydenckich i parlamentarnych prezydent Francji Francois Hollande obiecał utrzymanie produkcji pociągów i miejsc pracy w fabryce w Belfort, która według zarządu Alstom nie ma szans na przetrwanie z powodu braku zamówień. Aby zmienić ten stan rzeczy francuskie władze, bez przetargu i z naruszeniem unijnych przepisów o zamówieniach publicznych, dokonały zamówienia 15 pociągów TGV dla państwowych kolei SNCF. Wartość kontraktu to 630 mln euro.

       

r e k l a m y


    

W kontekście powyższego celnego spostrzeżenia dokonał Stanislas Balcerac, który komentując tę oczywistą pomoc publiczną, będącą jednocześnie jawnym ograniczeniem innych firm do francuskiego rynku, stwierdził:

 

Patrząc na dzisiejszą Unię Europejską nasuwa się nam ciągle na myśl stare ludowe powiedzenie "co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie".

 

Czym różni się pomoc francuskiego rządu dla francuskiej firmy Alstom, od np. pomocy polskiego rządu dla polskich stoczni?

 

Źródło: Spece od naginania procedur (Monsieurb.neon24.pl)
Źródło: Francja: rząd ma zamówić pociągi TGV dla ratowania ich wytwórni (Bankier.pl)

 

   

wpis z dnia 14/10/2016 

          

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!

 

xx

 

 

r e k l a m y


niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP