Czeska minister obrony z zarzutami za zakup przepłaconych samolotów CASA produkowanych przez firmę wchodzącą w skład... Airbus Military
wpis z dnia 12/10/2016

foto: Radomil (Wikipedia / CC by SA 3.0)

W kontekście medialnej nawalanki w/s Caracali i zerwania negocjacji offsetowych przez polski rząd z francuskim Airbusem warto wspomnieć o historii jaka miała miejsce u naszych południowych sąsiadów. Zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych postawiono tam Vlaście Parkanovej - byłej minister obrony w czasie, kiedy Czechy podejmowały decyzję o zakupie wojskowych samolotów CASA produkowanych przez EADS (część Airbus Military). Zdaniem śledczych Parkanova zgodziła się na zakup 4 samolotów przepłacając za nie 22,5 mln euro.
                           

r e k l a m y


            

Zdaniem czeskich organów ścigania, armia naszego południowego sąsiada zakupiła 4 maszyny CASA C295M (produkowane przez EADS wchodzące w skład Airbus Military) po cenie znacznie zawyżonej, przez co państwo straciło 22,5 mln euro. Zarzuty śledczych dotyczyły tego, że Parkanova (jako minister obrony narodowej) nie zleciła ekspertyzy dotyczącej ceny zamawianych samolotów (choć była do tego zobligowana). Czyn ten został zakwalifikowany jako niedopełnienie obowiązków służbowych.

Na marginesie odnotujmy: Rząd PO-PSL za równowartość ponad 3 mld euro wynegocjował od Airbusa zakup 50 Caracali H225M (
1 Caracal za ok. 62 mln euro). Kilka miesięcy później Kuwejt za 1 mld euro wynegocjował zakup 30 Caracali (1 Caracal za ok. 33 mln euro).

 

Źródło: Afera w Czechach. CASA, korupcja i seks (PolskieRadio.pl)
Źródło: Czesi mają problemy. Zżera ich korupcja! (Fakt24.pl)

 

wpis z dnia 12/10/2016  

     

r e k l a m y


       

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!