Jest przetarg w/s przekopu Mierzei Wiślanej. Za chwilę na Polskę spadnie plaga niemieckich ekologów, a Bruksela zawyje jak nigdy dotąd
wpis z dnia 12/10/2016

foto: NASA

Urząd Morski w Gdyni właśnie ogłosił przetarg na projekt przekopu Mierzei Wiślanej. Realizacja tej inwestycji (wraz z odbudową drobnicowego portu w Elblągu) oraz rozbudowa portu w Świnoujściu to niezwykle celny cios wymierzony głównie w niemiecki sektor portowy. Z tego powodu lada chwila na nasz kraj spadnie plaga ekologów, a instytucje europejskie (z Komisją Europejską na czele) zrobią wszystko, aby te projekty uwalić jeszcze w zarodku.
                           

r e k l a m y


            

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na wykonanie projektu przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Cała inwestycja ma kosztować ok. 800 milionów złotych. Obejmuje budowę kanału łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, w tym m.in. śluzy z konstrukcją zamknięć, portu postojowego od strony Zalewu, nowych połączeń drogowych, dwóch mostów. Dodatkowo zmodernizowane ma być wejście do portu w Elblągu. 

W kontekście powyższego warto wspomnieć, że
trwają już prace dotyczące rozbudowy portu w Świnoujściu. Chodzi przede wszystkim o nowy terminal zbożowy, który będzie mógł realnie konkurować z podobnymi terminalami zlokalizowanymi w Rostocku, Wismarze czy Lubece.

      

r e k l a m y


  

Realizacja tych inwestycji (przekop mierzei, port w Świnoujściu + port w Elblągu) będzie stanowiła silny cios dla niemieckiego sektora portów drobnicowych silnie skomunikowanych z transportem rzecznym. I właśnie z tego powodu należy się spodziewać, że w najbliższym czasie na nasz kraj spadnie prawdziwa plaga sponsorowanych przez rząd w Berlinie ekologów, którzy wszelkimi możliwymi sposobami będą próbowali wstrzymać realizację ww. inwestycji (wierząc przy tym, że działają dla dobra środowiska naturalnego, a nie dla dobra niemieckiej gospodarki). Zakładam również, że Komisja Europejska nie pozostanie głucha na apele ekologów i ostro potępi rząd w Warszawie za prorozwojowe pomysły. Jednym słowem - będzie ostro.

 

Pytanie, czy rząd ugnie się pod falą ekologiczno-europejskiego hejtu?

 

Źródło: Kolejny krok w stronę przekopu Mierzei Wiślanej (RO.com.pl)
Źródło: Niemcom przeszkadzają polskie inwestycje. Politycy, media i ekolodzy ruszyli do akcji (Niezalezna.pl)

  

wpis z dnia 12/10/2016       

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!