W punkt: "Gdyby rządziła PO kupilibyśmy Caracale po super (dla Francuzów) cenie, na offsecie zrobiliby nas jak chłopa w sądzie, a media ogłosiłyby sukces"
wpis z dnia 7/10/2016

foto: navcent (Flickr.com / cc 2.0) / Foreign and Commonwealth Office (Flickr.com / cc 2.0)

Z kontraktem na wielozadaniowe śmigłowce dla polskiego wojska od początku była niezła jazda. Najpierw rząd PO-PSL odrzucił oferty na produkowane w Polsce Blackhawki i AW149, by wybrać propozycję Francuzów na sprzęt produkowany za granicą. Potem okazało się, że śmigłowców będzie tylko 50 (zamiast 70), a ich łączna cena urośnie z 11,8 do 13,3 mld zł. Gdyby nadal rządziła PO, to w zaprzyjaźnionych mediach pewnie wciąż sączyliby narrację o niebywałym geniuszu negocjacyjnym ministra Siemoniaka. 
                           

r e k l a m y


            

Historia zakupu 50 Caracali jest już zamknięta. MON zerwało negocjacje, jakie w tej sprawie były prowadzone z Francuzami z Airbus Helicopters. Celnym komentarzem popisał się na twitterze Wojciech Batug:

 

      

r e k l a m y


  

Przypomnijmy, że za jednego Caracala mieliśmy zapłacić ok. 62 mln euro. W tym kontekście ciekawie brzmią doniesienia francuskiej prasy na temat tegorocznego kontraktu zawartego przez Airbus Helicopters z malutkim Kuwejtem. Okazuje się, że za kwotę 1 mld euro (tj. równowartość 4,3 mld zł) kraj ten wynegocjował zakup aż 30 Caracali H225M, co oznacza, że koszt zakupu jednej maszyny wyniósł 33 mln euro. To niemal dwukrotnie mniej niż miałby wynieść koszt zakupu jednej maszyny przez Polskę.

Warto też przypomnieć o kontrakcie, jaki w 2014 roku podpisała
Turcja z amerykańskim konsorcjum Sikorsky. Okazało się, że za 3,5 mld dolarów (równowartość 13,4 mld zł) Turcy otrzymają aż 109 wielozadaniowych śmigłowców S70i BlackHawk, które mają trafić do wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Co istotne - maszyny te będą montowane w Turcji. Za podobną kwotę mieliśmy otrzymać 50 Caracali wyprodukowanych we Francji...

 

Źródło: BatugWojciech (Twitter.com)
Źródło: Le Koweit achete 30 helicopteres francais Caracal pour 1 milliard d'euros (LePoint.fr)
Źródło: Turcja kupuje Black Hawki za 3,5 mld dolarów (Defence24.pl)

  

wpis z dnia 7/10/2016       

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!