Uwaga wszystkich skupiona na "czarnym proteście", a CETA po cichutku przechodzi sobie dalej
wpis z dnia 3/10/2016

Foto: Lukas Plewnia (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Kiedy uwaga wszystkich skupiona jest na "czarnym poniedziałku", czyli protestach w sprawie ustawy, której nie ma - w tle, zupełnie po cichu, procedowany jest nadal projekt CETA, czyli Comprehensive Economic and Trade Agreement. Rząd przedstawi swoje stanowisko w tej sprawie (aprobatę) prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu, ale mało kogo będzie ono obchodziło, gdyż w centrum wydarzeń będą "czarne protesty", aborcja i inne spory światopoglądowe.
                           

r e k l a m y


            

Pisałem już o tym, ale nie zaszkodzi powtórzyć - kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa między Unią Europejską a Kanadą (Comprehensive Economic and Trade Agreement - w skrócie CETA) to umowa, która wedle zapewnień brukselskich eurokratów ma zapewnić unijnym przedsiębiorstwom więcej atrakcyjnych możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w Kanadzie, a także przyczynić się do tworzenia miejsc pracy w Europie. 

 

Wszystko ładnie, pięknie. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Po pierwsze - umowa ma ta ma zostać "tymczasowo" wprowadzona w życie na terytorium UE jeszcze przed jej formalną ratyfikacją przez parlamenty krajowe. Po drugie - może ona doprowadzić do zalania naszego kraju żywnością genetycznie modyfikowaną produkowaną w Kanadzie. Po trzecie - umowa przewiduje kontrowersyjny mechanizm ICS, tj. sądów o charakterze arbitrażowym, przed które korporacje mogą pozywać poszczególne państwa (np. w sytuacji, gdy jakieś prawo krajowe będzie ograniczało zyski danej korporacji, jakie osiągnęłaby z tytułu bezpośredniego stosowania CETA).

      

r e k l a m y


  

Sekretarz stanu w KPRM Paweł Szefernaker powiedział w niedzielnym programie "Śniadanie w Radiu Zet", że rząd Beaty Szydło "już na ostatnim posiedzeniu we wtorek wypracowywał stanowisko w sprawie CETA". Szefernaker zapowiedział, że niezwłocznie będzie ono upublicznione - "Na jednym z najbliższych posiedzeń rządu". 

Idę w zakład, że aprobata rządu dla CETA zostanie upubliczniona już w tym tygodniu, ale kogo będzie ona obchodzić.
Wszak mamy "czarny protest", aborcję i inne spory światopoglądowe. Co, nie?
  

wpis z dnia 3/10/2016       

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!