Komisarz Bieńkowska i obrona niemieckich, francuskich oraz portugalskich marketów przed nałożeniem na nie podatku
wpis z dnia 21/09/2016

foto: DrabikPany (Flickr.com / CC 2.0)

Elżbieta Bieńkowska spotykała się z lobbystami reprezentującymi interesy działających w naszym kraju zagranicznych sieci handlowych, które chciały uwalenia projektu podatku od sieci handlowych w Polsce. Niedługo później Komisja Europejska wydała decyzję nakazująca wstrzymanie działania tego podatku. Jak widać - interesy zagranicznych sieci handlowych są dla eurokratów priorytetowe.
                           

r e k l a m y


            

Donald Tusk, kiedy uciekał do Brukseli, postanowił zabrać ze sobą swoją ulubioną minister, czyli Elżbietę Bieńkowską. Ta została Europejskim Komisarzem ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Gabinet polityczny komisarza europejskiego ma obowiązek prowadzić ogólnodostępny dziennik spotkań. Z treści dziennika spotkań Bieńkowskiej wynika, że spotykała się ona z przedstawicielami Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, reprezentującej interesy działających w Polsce zagranicznych sieci handlowych, które chciały zablokowania podatku od sieci handlowych w Polsce.

Co dzieje się później? Komisja Europejska kwestionuje zasady podatku od sieci handlowych w Polsce. Zdaniem eurokratów mniejsze sieci mogą w naszym kraju liczyć na
"nieuprawnioną pomoc publiczną" (sic!), gdyż stawka podatku jest dla nich niższa w porównaniu do stawki obowiązującej większe sieci handlowe. Przypomnijmy - od 1 września miały funkcjonować dwie stawki podatku od sieci handlowych liczone od przychodów ze sprzedaży detalicznej: 0,8 proc. dla sieci osiągających przychody między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. dla sieci osiągających przychody powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku wynosiła 204 mln zł.
   

r e k l a m yWyższa stawka podatkowa dotknęłaby przede wszystkim zagraniczne sieci handlowe (
Rossmann, Lidl, Tesco, Auchan, Carrefour, Biedronka, Netto, Ikea). Jak widać po decyzji Komisji Europejskiej interesy niemieckich, francuskich czy portugalskich marketów okazały się być ważniejsze od interesu państwa, w którym te sieci działają.

 

Źródło: Lobbing sieci handlowych u komisarz Bieńkowskiej. Jak to było ze spotkaniem w sprawie podatku handlowego (Money.pl)
Źródło: KE zakwestionowała podatek handlowy w Polsce (Bankier.pl)

 

wpis z dnia 21/09/2016   
  
  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

* * *

Dołącz do nas!