Erdogan otworzył bramy do Europy? Grecja notuje skokowy wzrost liczby migrantów przybywających z Turcji
wpis z dnia 31/08/2016

foto: Rafiadli Roebiono (Flickr.com / CC by 2.0)

Władze w Atenach donoszą o "skokowym" wzroście liczby migrantów docierających do Grecji z kierunku Turcji tzw. "szlakiem egejskim". Przedwczoraj udało się to aż 462 osobom (wcześniej docierało po 60-70 osób dziennie). Warto podkreślić, że od czasu zawarcia porozumienia w/s uchodźców na linii UE-Turcja (marzec 2016) nie notowano aż tak wielu prób nielegalnego przedostania się migrantów z Turcji do Grecji. Czyżby Erdogan ponownie otworzył bliskowschodnim uchodźcom swoje bramy do Europy, chcąc tym ruchem ugrać jakiś własny interes? 
  

r e k l a m y


            

Przypomnijmy - w marcu eurokraci zawarli z Erdoganem porozumienie, na mocy którego Turcja zobowiązała się zablokować przepływ migrantów z Bliskiego Wschodu do Europy. W zamian UE obiecała przekazać władzom w Ankarze ok. 3 mld euro. Deal poskutkował. Napływ nowych uchodźców do Europy zdecydowanie przyhamował.

Turecki przywódca wkrótce poszedł jednak za ciosem i zażądał od Tuska i Junckera ziesienia wiz do UE dla Turków. W przypadku braku zgody Brukseli zagroził, że zerwie marcowe porozumienie i ponownie pozwoli swobodne przedostawanie się uchodźców do UE przez terytorium swojego kraju. 

Wygląda na to, że odpowiedź z Brukseli na żądanie Erdogana jeszcze nie została opracowana. Podejrzewam zatem, że turecki prezydent, aby wymóc na eurokratach odpowiednią decyzję, postanowił na chwilę "zawiesić" funkcjonowanie porozumienia z marca. Stąd nagły skok liczby migrantów docierających do Grecji szlakiem egejskim. Przedwczoraj udało się to aż 462 osobom, kiedy wcześniej docierało do Grecji średnio po 60-70 osób dziennie.

W kontekście powyższego - ciekawy jestem ostatecznej decyzji Brukseli wobec roszczeń Erdogana. Czy ulegną i wpuszczą do Europy Turków, czy odmówią ze świadomością, że zaleje ich nowa fala migrantów z Bliskiego Wschodu?

 

Źródło: Władze Grecji: skokowy wzrost migrantów przybywających z Turcji (Stooq.pl)
Czytaj także: Ankara ustawia po swojemu słabiutką UE: Albo wizy dla Turków zostaną zniesione, albo do Europy wpuszczą nową falę uchodźców (Niewygodne.info.pl)

wpis z dnia 31/08/2016

r e k l a m y


niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP