Grecja chce od Niemiec 270 mld euro odszkodowania za II wojnę światową. Rachunek wystawiony przez Polskę byłby kilkukrotnie większy!
wpis z dnia 18/08/2016

foto: Dalibor Tomic (Flickr.com / CC by 2.0)

Premier Aleksis Cipras oświadczył, że będzie żądał od Niemiec wypłaty reparacji wojennych za straty spowodowane przez III Rzeszę na terenie Grecji w czasie II wojny światowej. Chodzi o niemałą kwotę, bo 270 mld euro. Uzyskanie takiego odszkodowania pozwoliłoby na spłatę niemal całego greckiego zadłużenia. Czy polski rząd powinien wystąpić do Niemiec z podobnym żądaniem? Jeśli tak, to na jaką kwotę opiewałyby ewentualne roszczenia uwzględniając fakt, iż Grecja swój rachunek wystawiła na bazie kilkukrotnie mniejszych strat niż Polska?
    

r e k l a m y


            

Premier Grecji Aleksis Cipras, podczas obchodów rocznicy masakry w Kommeno w północno-zachodniej części Grecji (w 1943 roku Niemcy zabili tam 317 cywilów), oświadczył, iż jest "zdeterminowany, aby wymóc na Niemcach wypłatę reparacji wojennych za czasy okupacji". Cipras podkreślił, że powstała specjalna "narodowa strategia", której celem jest uzyskanie reparacji, a greckie władze zrobią wszystko na poziomie dyplomatycznym - a jeśli będzie trzeba, to również prawnym - aby finansowe odszkodowania od rządu w Berlinie uzyskać. 

W kontekście powyższych informacji zasadnym wydaje się być pytanie o roszczenia Polski wobec Niemiec za straty wynikające z okupacji z lat 1939-1945. Czy polski rząd powinien również wystąpić do rządu w Berlinie z podobnym żądaniem? Jeśli tak, to na jaką kwotę opiewałyby ewentualne roszczenia? Przypomnijmy, że w 2004 roku, na polecenie Lecha Kaczyńskiego - ówczesnego prezydenta M. St. Warszawy - przygotowano ekspertyzę dotyczącą wysokości rachunku jaki potencjalnie można by wystawić Niemcom za zniszczenia dokonane w samej tylko Warszawie w latach 1944-45. Opiewał on wówczas na gigantyczną kwotę: 45,3 mld $. Gdyby zliczyć straty jakie Niemcy wyrządzili Polsce na całym okupowanym terytorium, mogłoby się okazać, że kwota odszkodowania jaką powinniśmy się domagać byłaby wielokrotnością rachunku wystawionego przez Greków...

 

Źródło: Grecja ma "narodową strategię uzyskania reparacji" od Niemiec. Chodzi o 270 mld euro (Wyborcza.biz)

wpis z dnia 18/08/2016

r e k l a m y


niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP