TK we własnej sprawie wyda wyrok w ciągu 10 dni. W każdej innej sprawie potrzebuje na to średnio 500 dni. W sprawie BTE potrzebował ich aż 902!
wpis z dnia 9/08/2016

foto: Michał Józefaciuk (Wikipedia / CC by SA 3.0)

Warto wiedzieć - Trybunał Konstytucyjny w obecnym składzie i pod przewodnictwem prezesa Rzeplińskiego potrafi się zebrać i na posiedzeniu niejawnym wydać korzystne dla siebie orzeczenie w ciągu zaledwie 10 dni licząc od momentu wpływu skargi. W każdej innej sprawie, w której interesy TK nie są w jakikolwiek sposób zagrożone, przeciętnie potrzebuje na to półtora roku. W niektórych sprawach (takich jak bankowy tytuł egzekucyjny) na wydanie orzeczenia trzeba było czekać aż 902 dni!
                           

r e k l a m y


            

W ogłoszonej w 2014 roku "Informacji o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego" wynika, że średni czas rozpatrywania sprawy przez Trybunał Konstytucyjny wynosił ponad półtora roku. W niektórych sprawach TK potrzebował znacznie więcej czasu na wydanie wyroku potwierdzającego niekonstytucyjność kwestionowanych przepisów (np. stwierdzenie, iż stawiające banki w uprzywilejowanej pozycji bankowe tytuły egzekucyjne są niekonstytucyjne zajęło Trybunałowi aż 902 dni).

Zupełnie inaczej wygląda orzekanie TK we własnej sprawie. W przypadku ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o TK przegłosowanej przez PiS, prezes Rzepliński oraz jego sędziowie potrzebowali zaledwie 19 dni na stwierdzenie, iż proponowane przez PiS zmiany są niekonstytucyjne. Wszystko wskazuje na to, że rekord ten zostanie jednak pobity za dwa dni. Otóż na 11 sierpnia TK zaplanował wydanie orzeczenia, które zapaść ma w trybie niejawnym, w sprawie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Przypomnijmy, że ustawa ta została ogłoszona 1 sierpnia 2016 r. Łatwo zatem policzyć, że orzeczenie uwalające tę ustawę (wszak innego wyroku po prezesie Rzeplińskim bym się nie spodziewał) zostanie wydane po upływie zaledwie 10 dni!

 

Źródło: Komunikat organizacyjny przed publicznym ogłoszeniem orzeczenia w sprawie K 39/16 (Trybunal.gov.pl)
Źródło: Rozpatrzenie sprawy w TK trwa ponad półtora roku. Eksperci: to stanowczo za długo (GazetaPrawna.pl)
Czytaj także: Być albo nie być dla wielotysięcznych uposażeń sędziów Trybunału w stanie spoczynku, czyli o co toczy się gra w/s nowej ustawy o TK (Niewygodne.info.pl)

   

wpis z dnia 9/08/2016

r e k l a m y


niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP