FOZZ, przy obecnych wyłudzeniach VAT, to był mały pikuś! Trwa gigantyczna grabież budżetu. Kary są symboliczne, a ryzyko wpadki niewielkie
wpis z dnia 7/08/2016

Skala drenażu finansów naszego państwa przez przestępców wyłudzających podatek VAT jest gigantyczna. W ubiegłym roku wykryto oficjalnie aż 360 tys. lewych faktur o łącznej wartości 82 mld zł. Szacuje się, że pozwoliły one wyłudzić z budżetu naszego państwa około 12 mld zł! Te pieniądze trafiły do wąskiej grupy przestępców, którzy - jak do tej pory - działali zupełnie swobodnie, gdyż kary orzekane przez sądy były często symboliczne, a ryzyko wpadki niewielkie. Oto kwintesencja III RP! 
  

r e k l a m y


            

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Najwyższą Izbę Kontroli - w latach 2013-2015 w Polsce na szeroką skalę występowało zjawisko wprowadzania do obiegu gospodarczego faktur dokumentujących czynności fikcyjne. W 2014 roku kontrolerom skarbowym udało się ujawnić 207 tysięcy takich faktur na kwotę 33,7 mld zł. W 2015 roku liczba wykrytych lewych faktur wyniosła już 360,7 tysięcy sztuk (wzrost o 75 proc.), a ich wartość osiągnęła 81,9 mld zł (wzrost o 150 proc.)! 

Jak to działa? Wszystko przez unijne przepisy dotyczące tzw. eksportu wewnątrzwspólnotowego i obowiązku stosowania w takim przypadku zerowej stawki VAT. Przestępcy przedstawiają w urzędach skarbowych dokumenty (lewe faktury), z których wynika, że podatek VAT za dany towar został już uregulowany w innym państwie. W rzeczywistości do żadnej transakcji nie doszło. Faktury są fikcyjne, dotyczą czynności pozorowanych tylko dla jednego celu - wyłudzenia rzekomo wcześniej zapłaconego podatku VAT. Szacuje się, że w ten sposób z budżetu naszego państwa przestępcy mogli wyłudzić nawet 12,0 miliardów złotych!

Ta złodziejska mafia jak do tej pory działała w naszym kraju zupełnie swobodnie. Do przestępstw zachęcały ich niska skuteczność organów ścigania oraz symboliczne kary orzekane przez sądy (jeśli już ktoś został złapany). Osobom, które wyłudzały na nielegalnym zwrocie podatku VAT miliony złotych, a sąd wymierzał karę grzywny w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych i 2 lata więzienia w zawieszeniu. Nic tylko tworzyć dalej VAT-owskie karuzele i wyłudzać na potęgę!

W tym kontekście jako słuszną można uznać niedawną inicjatywę Ministerstwa Sprawiedliwości, które przygotowało projekt ustawy zaostrzającej kary za przestępstwa związane z wyłudzaniem zwrotu podatku VAT. Zgodnie z jego treścią, jeśli skala wyłudzeń przekroczy 5 mln zł, to dany oszust będzie mógł trafić do więzienia nawet na 25 lat.

 

Źródło: Wartość zatrzymanych wypłat z tyt. nienależnego zwrotu VAT wzrosła w I półr. o 288 proc. - MF (Stooq.pl)
Źródło: Nawet do 25 lat więzienia za wyłudzanie VAT-u. Nowy projekt resortu sprawiedliwości (TVP.info)
Źródło: Prezes NIK w Sejmie o fakturach dokumentujących czynności fikcyjne (NIK.gov.pl)

wpis z dnia 7/08/2016

r e k l a m y


niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP