Europa nad przepaścią. Włoskie i niemieckie banki mogą wywołać kryzys, jakiego nikt jeszcze nie widział!
wpis z dnia 8/07/2016

foto: sk8geek (Flickr.com / CC by SA 2.0)

To wręcz niewiarygodne w jak fatalnej kondycji znajdują są włoskie banki! Aż 17 proc. udzielonych tam kredytów nie jest obecnie spłacana, a warto wiedzieć, że w tej kategorii pułap 10 proc. jest absolutnie alarmowy. Jeśli do tego doliczymy niemiecki Deutsche Bank, który lada chwila może zacząć balansować na krawędzi wypłacalności, to z dużą dozą prawdopodobieństwa w okolicach jesieni możemy się spodziewać wybuchu kryzysu jakiego świat jeszcze nie widział!
                           

r e k l a m y


            

Może się to wielu nie podobać, ale to banki stanowią podporę obecnego systemu finansowego. Upadek jednego z gigantów rynku europejskiego uruchomi prawdziwe domino finansowej zagłady, której nikt nie będzie w stanie zatrzymać. 

Dlaczego? - Otóż system bankowy to system naczyń połączonych. Jeśli - dla przykładu - upadnie największy włoski bank (Unicredit) lub niemiecki (Deutsche Bank), to natychmiast odczują to inne banki, które pożyczały pieniądze bankrutowi (już ich nie odzyskają). Po drugie - odczują to państwa, w których bankruci mieli swoje centrale (klienci tych banków po swoje depozyty zgłoszą się do krajowych instytucji rządowych, które je gwarantowały, a to w praktyce oznacza gigantyczny wzrost wydatków budżetowych). Po trzecie - wspomniani giganci mają mnóstwo spółek córek w innych państwach. Włoski Unicredit w naszym kraju jest właścicielem Pekao SA. Z kolei niemiecki Deutsche Bank kontroluje w Polsce Deutsche Bank S.A. Upadek banków-matek może mieć wpływ na losy filii. Jeśli w ślad za centralami polecą także banki w naszym kraju, to Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) może mieć poważne kłopoty z zapewnieniem wypłat gwarantowanych depozytów (do równowartości 100 tys. euro). Jeśli w BFG zabraknie pieniędzy rolę gwaranta będzie musiało przejąć państwo. A na to z pewnością środków w napiętym do granic możliwości budżecie kraju nie ma.

 

Czytaj więcej: Banki ściągają Włochy w przepaść (Bankier.pl)
Czytaj więcej: Deutsche Bank, Credit Suisse i inne europejskie banki pod presją. Szykuje się powtórka z Lehman Brothers? (Bankier.pl)
Czytaj więcej: Problemy przez papiery chroniące przed kryzysem (Stooq.pl)

wpis z dnia 8/07/2016

     

r e k l a m y


                     

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP