Paraliż hiszpańskiej demokracji! Od pół roku nie mogą wybrać rządu. Tymczasem Komisja Europejska milczy...
wpis z dnia 28/06/2016

foto: Contando Estrelas (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Hiszpania idzie na rekord - od 191 dni tamtejsi parlamentarzyści nie potrafią wybrać spośród siebie rządu, który kierowałby krajem. Prawica, która wygrała w grudniu ubiegłego roku wybory do Kortezy (hiszpański parlament), była zbyt słaba, aby utworzyć swój rząd. Z drugiej strony - lewica i inne pomniejsze partie nie chciały utworzyć koalicji i wziąć na siebie odpowiedzialność za kierowanie krajem. Wszyscy kłócą się ze wszystkimi, a paraliż wciąż trwa... Tymczasem Komisja Europejska milczy...
                           

r e k l a m y


            

Hiszpania, to jedno z państw Europy, które nie uchroniło się przed skutkami kryzysu gospodarczego. Jeszcze do 2013 roku kraj ten był pogrążony w recesji, a bezrobocie wynosiło 27 proc. (wśród młodych niemal 50 proc.). Później Bruksela przekazała na ratowanie Hiszpanii aż 41 mld euro, które pomogły wyjść na prostą.

Od 2011 roku krajem rządziła prawicowo-konserwatywna Partia Ludowa (PP) Mariano Rajoya. W wyborach do parlamentu z grudnia ubiegłego roku również udało się jej zwyciężyć, jednak wynik wyborczy był na tyle skromny, że nie miała szans na utworzenie samodzielnego rządu (28,7 proc.). Problem w tym, że żaden z konkurentów PP - czyli lewicowa Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE), skrajnie lewicowa Unidos Podemos oraz centrowa Ciudadanos - nie chciał wchodzić w koalicję, ani z wygranymi, ani z kimkolwiek spośród siebie. 

Przedłużający się paraliż demokracji doprowadził do powtórki wyborów w ostatnią niedziele, ale... wyniki są zbliżone do tych z grudnia. Znowu wygrała Partia Ludowa (32,9 proc.) przed lewicą z PSOE i Unidos Podemos oraz centrową Ciudadanos. Znowu żadna z partii nie zdobyła wystarczającego poparcia, aby utworzyć rząd, a stworzenie koalicji wydaje się być niemożliwe z uwagi na spotpień skłócenia hiszpańskich elit politycznych. W ten oto sposób przedłużający się kryzys demokracji będzie prawdopodobnie trwał.

Co ciekawe - taka sytuacja jest chyba na rękę eurokratom z Brukseli, bowiem jak do tej pory nie przejawili oni jakiegokolwiek zainteresowania hiszpańskim paraliżem.

 

wpis z dnia 28/06/2016
     

r e k l a m y


              

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP