Gigantyczny wzrost długu w kwietniu to efekt decyzji ekipy PO-PSL! Oni uwielbiali zadłużać Polskę w walutach obcych. Teraz przyjdzie nam za to zapłacić
wpis z dnia 21/06/2016

foto: MF.gov.pl

Ministerstwo Finansów ogłosiło wczoraj, że zadłużenie Skarbu Państwa w kwietniu b.r. urosło o astronomiczną kwotę 23,5 mld zł! Okazuje się, że ten nagły skok wysokości polskiego długu jest w głównej mierze efektem decyzji podejmowanych jeszcze przez ekipę PO-PSL. Ministrowie Rostowski i Szczurek mieli bowiem słabość do zaciągania długoterminowych zobowiązań w walutach obcych. Kiedy kurs złotówki nagle się obniżył (kwiecień b.r.), zadłużenie zaciągnięte w dolarach i euro wywindowało saldo długu o +23,5 mld zł!
    
  

r e k l a m y


             

Zgodnie z opublikowanym wczoraj komunikatem Ministerstwa Finansów - zadłużenie Skarbu Państwa po czterech pierwszych miesiącach tego roku wyniosło 881 mld 873 mln zł i od końca roku 2015 zwiększyło się o 47 mld 322 mln zł - w styczniu o 13 mld 324 mln zł, w lutym o 10 mld 125 mln zł, w marcu o 422 mln zł, natomiast w kwietniu o 23 mld 450 mln zł

Skąd tak nagły wzrost zadłużenia w kwietniu? Złośliwi mogą powiedzieć, że to efekt zaciągania nowych długów przez rząd PiS, aby znaleźć kasę na wypłatę 500+. Owszem - rząd odnotował wzrost potrzeb pożyczkowych na finansowanie bieżącej działalności, ale nie był to czynnik decydujący. Okazuje się bowiem, że kwietniowy skok salda zadłużenia naszego kraju to w głównej mierze efekt działania poprzedniej ekipy rządowej, która miała wyraźną słabość do zaciągania długoterminowych zobowiązań w walutach obcych. Warto zauważyć, że kiedy pod koniec 2007 roku Platforma Obywatelska wraz z PSL przejmowała władzę, to udział tzw. długu zagranicznego (liczonego w walutach obcych) do całości długu Skarbu Państwa wynosił 24,2 proc. (stanowił równowartość 126,2 mld zł). Po 8 latach rządów ekipy Tuska i Kopacz (czytaj: działań ministrów Rostowskiego i Szczurka) udział długu zagranicznego do całości długu urósł do 34,9 proc. (stanowił równowartość 291,3 mld zł).

W kwietniu polska złotówka była uznawana za najsłabszą walutę Europy. Kurs PLN istotnie obniżył się wobec amerykańskiego dolara oraz euro - czyli walut, w których poprzednia lubiła zaciągać długi. Niestety, niepewność związana z Brexitem oraz zachowaniem agencji ratingowych może nadal osłabiać polską walutę, co będzie istotnie wpływać na całkowite saldo zadłużenia Skarbu Państwa w kolejnych miesiącach.

 

Źródło: Zadłużenie Skarbu Państwa (Mf.gov.pl)
Czytaj także: To będzie sroga zemsta międzynarodowej finansjery na Polsce. Tylko trzy kroki dzielą nas od totalnej katastrofy! (Niewygodne.info.pl)

wpis z dnia 21/06/2016

               

r e k l a m y


              

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP