niewygodne.info.pl

 

     Niemcy i Rosjanie zatopili w Bałtyku 50 tys. ton broni chemicznej. Dziś to tykająca bomba, która zaczęła zagrażać Polsce!

poniedziałek 30.05.2016 r.; update: 7.09.2017 r.

  

foto: chemsea.eu

Okazuje się, że tuż przy polskim wybrzeżu znajduje się gigantyczna bomba chemiczna, która właśnie zaczęła "tykać". W latach 40-tych XX wieku Niemcy i Rosjanie zatopili w Bałtyku ok. 50 tys. ton różnego rodzaju broni chemicznej. Beczki z fosforem białym, sarinem czy iperytem, zamiast być topione na głębokości 500-1000 metrów, nieraz trafiały do bałtyckiego szelfu na głębokość 10-12 metrów. Niestety, po ponad 70 latach zaczęły one rdzewieć, a groźne substancje wydostawać się na zewnątrz. Jakby tego było mało w latach 1989-92 Rosjanie zrzucali do Bałtyku również odpady atomowe...

 

W latach 40-tych ubiegłego wieku, tuż po zakończeniu II wojny światowej, Niemcy i Rosjanie zaczęli topić na dnie Morza Bałtyckiego gigantyczne ładunki broni chemicznej. Szacuje się, że w ten sposób "pozbyto się" od 50 do 60 tys. ton groźnych dla zdrowia i życia substancji (np. fosfor biały, sarin czy iperyt). 

          

r e k l a m y


       

Niestety, po upływie kilkudziesięciu lat większość z tych trucizn nie straciła swoich właściwości toksycznych. Swoje właściwości zaczęły za to tracić kontenery, beczki i stalowe obudowy pocisków, w których chemikalia zostały zatopione. Woda morska oraz czas zaczęły robić swoje. Korozja powoduje, że groźne substancje zaczęły wydostawać się na zewnątrz. 

Co można zrobić w takich okolicznościach? Wiele wskazuje na to, że
z biegiem lat problem będzie się nasilał, a śmiertelne niebezpieczne wycieki zaczną coraz częściej docierać do bałtyckich plaż. Najprościej zażądać od odpowiedzialnych za ten stan rzeczy Niemców i Rosjan stosownej reakcji polegającej na pokryciu kosztów utylizacji całej broni chemicznej, która dziś stanowi dla nas realne zagrożenie.

  

r e k l a m y


 

Jakby tego było mało w latach 1989-1992 Rosjanie dokonali jeszcze jednego "zrzutu" starej broni chemicznej i odpadów atomowych do Bałtyku. W związku z likwidacją radzieckiej wojskowej bazy morskiej w Lipawie spowodowanej odzyskaniem niepodległości przez Łotwę, Rosjanie musieli opuścić port i zrobić coś ze "śmieciami". Zgodnie z ustaleniami szwedzkich dziennikarzy śledczych podjęto wówczas decyzję, aby kłopotliwy "prezent" zrzucić do morza w rejonie szwedzkiej Gotlandii.

Powyższymi tematami warto zainteresować
Greenpeace oraz inne organizacje ekologiczne. Ciekawe czy podejmą sprawę i przyłączą się do ewentualnych żądań wobec Berlina i Moskwy dotyczących uregulowania tej toksycznej kwestii z przeszłości?

 

Źródło: Chemsea - Chemical Munitions Search & Assessmnt (Chemsea.eu)
Źródło: Parzące bursztyny. Niebezpieczne znaleziska na plażach Bałtyku i Morza Północnego (DW.com)
Źródło: Nad Bałtykiem można znaleźć grudkę wyglądającą jak bursztyn. Wzięta w dłoń wypali dziurę w skórze (Gazeta.pl)
Źródło: Rosjanie zrzucili do Bałtyku odpady radioaktywne (PolskieRadio.pl)
Źródło: Nord Stream 2 i odpady atomowe w Bałtyku. Jacek Saruysz-Wolski pyta KE o analizę (BiznesAlert.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP