W epoce Tuska horoskopy dla psów były elementem "innowacyjnej gospodarki". Nie ma się co dziwić, że dziś w rankingach wyprzedzamy jedynie Rumunię...
wpis z dnia 27/05/2016

foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Oficjalne statystyki dotyczące innowacyjności nie pozostawiają złudzeń - Polska zajmuje w UE dopiero 26. miejsce (na 27. możliwych). Zamiast finansować badania i rozwój oraz wspierać rodzime firmy z branży high-tech, platformiane władze wydawały grube miliardy na aquaparki, orliki, centra konferencyjne czy... strony internetowe z horoskopami dla psów. Staliśmy się innowacyjną pustynią w środku Europy, która odstaje nawet od takich państw jak Czechy czy Węgry.
                           

r e k l a m y


            

Okazuje się, że w latach 2012 - 2014, w ramach "Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka", państwo polskie wraz z Unią Europejską wspierały z pieniędzy podatników stworzenie platformy internetowej, której celem było dostarczanie użytkownikom internetu prognozy życia ich zwierząt domowych. Łączne dofinansowanie na ten cel wyniosło 467,5 tys. zł! Strona z horoskopami dla psów istniała przez kilka miesięcy, po czym została zlikwidowana...

Efektem takiego bezsensownego wydatkowania publicznych pieniędzy, jak opisane powyżej, było zajęcie przez nasz kraj dalekiego 24. miejsca (na 27. możliwych) w ubiegłorocznym raporcie "Innovation Union Scoreboard 2015", który badał współczynnik innowacyjności w państwach Unii Europejskiej. Nie lepiej wypadliśmy w raporcie "The Global Innovation Index 2015" gdzie wśród państw należących do UE zajęliśmy przedostatnie miejsce (wyprzedzając tylko Rumunię).

Powyższe nie powinno nas jednak dziwić. 12 lat spędzonych w Unii Europejskiej z pewnością poprawiło naszą infrastrukturę, ale nie polepszyło innowacyjności. Zamiast finansować badania i rozwój oraz wspierać rodzime firmy z branży high-tech, władze wydawały grube miliardy na aquaparki, orliki, centra konferencyjne czy też wspomniane strony internetowe z horoskopami dla psów. Wyglądało to trochę tak, jakby zapomniano, że tylko silna i innowacyjna gospodarka, w której państwo wspiera rozwój zakładów wysokiej technologii, wyższych uczelni technicznych oraz przedsiębiorców tworzących nowe patenty, jest w stanie zagwarantować dobrobyt na lata. Mimo gigantycznego potoku pieniędzy z Brukseli staliśmy się innowacyjną pustynią w środku Europy. Czy ekipa PiS to zmieni? Czy zamiast tworzyć atrapę rozwoju poprzez inwestycję w chodniki i aquaparki, państwo w końcu zacznie wspierać innowacyjnych przedsiębiorców?

Źródło: Innovation Union Scoreboard 2015 (ec.europa.eu)
Źródło: Co wymyśli chodnik, czyli polska atrapa rozwoju (Wyborcza.pl)
Źródło: Polska słabo w rankingu innowacyjności - przed nami 26 państw UE (Biznes.pl)

    

wpis z dnia 27/05/2016
     

r e k l a m y


              

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP