Zagraniczne firmy wciąż masowo oszukują nasz kraj. Grube miliardy wypływają poza granice, a tracą na tym zwykli Polacy
wpis z dnia 19/05/2016

foto: Lukas Varhol (Wikipedia / CC by SA 3.0)

W 2007 wpływy z podatku CIT wyniosły 32 mld zł. W 2015 spadły do zaledwie 27 mld zł, mimo, że obroty firm podwoiły się, a zyski wzrosły o 60 proc. Tak właśnie okrada się Polskę na masową skalę! Miliardy złotych drenowane w ramach "podatkowych optymalizacji". Wszystko na legalu i w majestacie panującej nam Brukseli, która w oficjalnych raportach sama zauważa, że zagraniczne spółki z roku na rok wyciągają z naszego kraju coraz więcej miliardów nieopodatkowanych dochodów!
 
    

r e k l a m y


            

Oszustwa i agresywne optymalizacje podatkowe, do których dopuszczają się zagraniczne koncerny i spółki, powodują, że co roku budżet naszego kraju może tracić od 30 nawet 46 mld zł wpływów z tytułu podatku CIT! Powyższe zdanie nie jest cytatem zaczerpniętym z jakiegoś forum internetowego. Powyższe zdanie znalazło się w opublikowanym w ubiegłym roku przez Komisję Europejską raporcie na temat unikania opodatkowania w UE. Wspomniana "agresywna optymalizacja" to najczęściej sztuczne generowanie kosztów funkcjonowania danego przedsiębiorstwa na terytorium Polski, które na papierze zmniejsza jego dochody, a przez to wpływa na wysokość płaconego podatku CIT (czyli podatku dochodowego płaconego przez firmy). W ten sposób wpływy z tytułu CIT spadły z poziomu 32 mld zł w 2007 roku, do 27 mld zł w 2015 roku - i to pomimo, że obroty firm należących do sektora płacącego CIT w tym okresie się podwoiły, a zyski wzrosły o 60 proc. 

Warto odnotować, że mniejsze wpływy z CIT w czasie gospodarczej prosperity, to mniej pieniędzy na służbę zdrowia, infrastrukturę, bezpieczeństwo, szkolnictwo czy obronność. Na oszustwach podatkowych dokonywanych przez zagraniczne firmy tracą zatem zwykli Polacy. W kontekście powyższego zasadnym jest pytanie: Jak długo będziemy jeszcze "Tax-Free Banana Republic"? Czy obecny rząd jest w stanie to zmienić? Czy ministrowie Szałamacha z Morawieckim mają pomysł, jak skutecznie zatrzymać transfer kapitału poza granicę naszego kraju?

 

Źródło: Tax Reforms in EU Member States 2015 (ec.europa.eu)
Źródło: twitter.com/de_Talleyrand_ (twitter.com)


wpis z dnia 19/05/2016

                      

r e k l a m y


              

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP