Zobacz jak zaniżone są polskie płace! Nasza produktywność to 74% średniej UE, jednak przeciętne wynagrodzenie to zaledwie 34% średniej UE!
wpis z dnia 15/04/2016

foto: niewygodne.info.pl

Według oficjalnych danych Eurostatu wydajność pracy przeciętnego polskiego pracownika (rozumiana jako wartość wytworzonego PKB w ciągu godziny) to 73,7 proc. unijnej średniej. Tymczasem godzinowy koszt pracy (w skład którego wchodzi przede wszystkim pensja pracownika), to zaledwie ok. 34 proc. unijnej średniej! Aby była jasność - nikt nie domaga się płac w Polsce odpowiadających produktywności Niemiec (106 proc. unijnej średniej). Wystarczy, że będą odzwierciedlały naszą rzeczywistą produktywność. 
   
        

r e k l a m y


     

Zgodnie z oficjalnymi wskazaniami Eurostatu za 2014 rok wydajność pracy przeciętnego polskiego pracownika wynosiła 73,7 proc. unijnej średniej. W tym miejscu należy podkreślić - niższa od średniej wydajność pracy nie oznacza to wcale, że jesteśmy leniwi lub wkładamy w naszą pracę mniej wysiłku (co czasem sugerują niektórzy publicyści). Słynną ekonomiczną "wydajność" pracy mierzy się bowiem przez pryzmat wartości pieniężnej danej czynności czy usługi, która zasili PKB danego kraju. 

Stosując pewne uproszczenie można pomyśleć, że skoro nasza wydajność stanowi 3/4 unijnej średniej, to nasze zarobki również powinny oscylować wokół podobnych wartości. Nic bardziej mylnego - według danych tego samego Eurostatu godzinowy koszt pracy statystycznego Polaka w 2015 roku (w skład którego wchodzi przede wszystkim pensja pracownika) wynosił 8,6 euro na godzinę, co stanowiło zaledwie ok. 34 proc. unijnej średniej! 

Dlaczego istnieje aż tak wielki rozjazd między wydajnością pracy przeciętnego polskiego pracownika, a osiąganym przez niego wynagrodzeniem? Odpowiedź jest bardzo prosta - ogromna część owoców wzrostu gospodarczego z ostatnich lat w ogóle nie trafia do portfeli Polaków. Jest najzwyczajniej w świecie drenowana poza granice przez firmy, których siedziby znajdują się w Berlinie, Paryżu czy Londynie. Nasz kraj traktowany jest jako kapitałowa pożywka dla bogatszych i bardziej rozwiniętych państw na Zachodzie. Dopóki to się nie zmieni, nie mamy co liczyć na płace odpowiadające naszej rzeczywistej produktywności.

 

Źródło: Nominal labour productivity per person employed (eurostat)
Źródło: Labour costs per hour in EUR, 2004-2015 whole economy excluding agriculture and public administration (eurostat)

Inspiracja: Przeciętna produktywność polskiego pracownika to 74% średniej UE, a godzinowy koszt jego pracy to... 34% średniej UE (twitter.com)

wpis z dnia 15/04/2016

                    

 r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 


r e k l a m y