KOD KODem a Bolek Bolkiem, tymczasem Ministerstwo Finansów zorganizowało kolejną wielomiliardową aukcję polskiego długu!
wpis z dnia 6/03/2016

foto: niewygodne.info.pl

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez Ministerstwo Finansów, w ostatni czwartek (3.03) rząd po raz kolejny w tym roku sprzedał na aukcji długu obligacje Skarbu Państwa. Tym razem za kwotę 8 miliardów 387 milionów złotych. Była to już piąta aukcja polskiego długu licząc od początku tego roku. We wcześniejszych sprzedano papierów dłużnych za łączną kwotę 20,13 mld zł.  

      

r e k l a m y


              

Czwartkowa aukcja długu już piątą organizowaną przez Ministerstwo Finansów w tym roku. Wcześniejsze aukcje odbyły się 7 stycznia (sprzedano wówczas obligacji za 4,56 mld zł), 28 stycznia (sprzedano obligacji za 8,07 mld zł), 4 lutego (sprzedano obligacji za 1,5 mld zł) oraz 18 lutego (sprzedano obligacji za 6 mld zł). Licząc razem z ostatnią aukcją z 3 marca - od początku roku Ministerstwo Finansów sprzedało papierów dłużnych za łączną kwotę 28 mld 517 mln zł!

Warto zauważyć, że zadłużenie Polski po pierwszym miesiącu rządów PiS (grudzień 2015 r.) spadło o 2,27 mld złotych. Niestety wszystko wskazuje na to, że grudniowy spadek wysokości długu był raczej jednorazowy, a w oficjalnych danych za styczeń widoczne będzie istotne odbicie w zakresie wysokości zadłużenia Skarbu Państwa. Szczególnie, jeśli uwzględnimy skalę wyprzedaży polskich papierów dłużnych jaka odbywa się od początku bieżącego roku. 

Oczywiście wcale nie musi być tak, że cała ta kwota pozyskana ze sprzedaży obligacji przyczyni się do bezpośredniego wzrostu długu. Może być tak, że część z tych 28,5 mld zł będzie przeznaczona na zrolowanie starych długów, zaciągniętych jeszcze przez ekipę PO-PSL, co w przypadku salda zadłużenia Skarbu Państwa nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Niemniej lepiej dmuchać na zimne i informować, że - póki co - rząd PiS zaczął od ostrego zaciągania długów. Niestety, pokusa na dalsze zadłużenie będzie wysoka, bowiem ilość podmiotów, które chciały zostać wierzycielami Polski była w toku ostatnich aukcji całkiem spora. Dla przykładu: jeśli chodzi o ostatnią aukcję (z 3 marca) - kiedy ostatecznie sprzedano papierów dłużnych za 8,4 mld zł - popyt na polski dług wyniósł niemal 15 mld zł! Aż tyle pieniędzy inwestorzy byli chętni przeznaczyć na zakup obligacji emitowanych przez rząd. I nic nie wskazuje na to, aby chęć kupowania polskich obligacji w najbliższym czasie miała się jakoś osłabić.

 

Źródło: MF sprzedało na przetargu obligacje za 7,19 mld zł, popyt sięgnął 13,09 mld zł (Pb.pl)
Źródło: MF sprzedało na przetargu uzupełniającym obligacje o wartości 1201 mln zł (Pb.pl)

wpis z dnia 6/03/2016

  

 r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 


r e k l a m y