Za przejazd "autostradą Kulczyka" zapłacimy jeszcze więcej! W życie weszły kolejne podwyżki opłat dla kierowców
wpis z dnia 2/03/2016

foto: Radomil (Wikipedia / CC 2.0)

Po raz kolejny wzrosły stawki za przejazd autostradą A2 należącą do spółki kontrolowanej przez rodzinę Jana Kulczyka. Od wczoraj za jednorazowy przejazd na odcinku Nowym Tomyśl - Konin (149 km) kierowcy aut osobowych płacą po 54 zł (o 3 zł więcej). Jeśli doliczyć do tego opłatę 18 zł za odcinek Świecko - Nowy Tomyśl, to wyjdzie, że jednorazowy koszt przejazdu autostradą A2 od granicy z Niemcami do Warszawy to... 72 zł! W Austrii za taką cenę otrzymamy 2 x 10-dniowe winiety na nielimitowane przejazdy wszystkimi autostradami i drogami szybkiego ruchu!
 
              

r e k l a m y


              

Oficjalny powód podwyżek? - Rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska, która zarządza płatnymi odcinkami autostrady A2, twierdzi, że podwyżki cen za przejazd spowodowane są m.in. koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego na budowę autostrady, planowanymi inwestycjami oraz kosztami utrzymania autostrady. W ten sposób od wczoraj kierowca samochodu osobowego, który jednorazowo wjedzie na A2 w Świecku, a wyjedzie w Koninie - będzie musiał zapłacić aż 72 zł (kierowca TIR-a będzie musiał zapłacić za taką przyjemność aż 244 zł)! 

Nie bez powodu polskie autostrady są nazywane jednymi z najdroższych w całej Europie. Dla porównania - w Austrii za równowartość kwoty 72 zł kierowca auta osobowego może sobie sprawić 2 x 10-dniową winietę na wszystkie autostrady i drogi szybkiego ruchu (winieta całoroczna kosztuje równowartość 375 zł). W Niemczech, gdy planowano wprowadzenie opłat za autostrady (pomysł ten pojawił się w 2014 roku, ale ostatecznie upadł pod naciskiem Komisji Europejskiej) to szacowano, iż koszt zakupu 10-dniowej winiety umożliwiającej kierowcy samochodu osobowego jazdę po wszystkich (!) niemieckich autostradach wyniesie ok. 10 euro (tj. równowartość 44 zł). Winieta dwumiesięczna miała kosztować 22 euro, czyli ok. 86 zł, a roczna miała być uzależniona od pojemności silnika, ale całkowity koszt nie mógł przekroczyć 130 euro, tj. ok. 560 zł. 

Te wspomniane 560 zł opłaty, które miały dawać ważną cały rok frajdę jeżdżenia po niemieckich autostradach, w przypadku Autostrady A2 są równe niespełna 4 (słownie: czterem!) przejazdom auta osobowego na trasie Świecko - Warszawa - Świecko, oraz 2 (słownie: dwóm!) przejazdom TIR-a na trasie Świecko - Warszawa...

Tak, macie rację. Polskie autostrady są bardzo drogie.

 

Źródło: We wtorek drożeje autostrada A2 Nowy Tomyśl - Konin (Bankier.pl)
Źródło: Opłaty na A2 (Autostrada-a2.pl)

wpis z dnia 2/03/2016

                    

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 


r e k l a m y