Zadłużenie Polski po pierwszym miesiącu rządów PiS... spadło o 2,27 mld złotych!
wpis z dnia 1/03/2016

Foto: niewygodne.info.pl

Niespodziewany odczyt stanu zadłużenia Skarbu Państwa przygotowało wczoraj Ministerstwo Finansów. Okazało się, że po pierwszym, w pełni samodzielnym miesiącu rządów PiS, dług naszego kraju... spadł o 2,27 mld złotych! Nie zmienia to jednak faktu, że w całym 2015 roku zadłużenie wzrosło o aż 54,6 mld złotych.
                          

r e k l a m y


            

Pozytywny wynik w zakresie spadku wysokości zadłużenia w grudniu ub.r. może być jednak tylko jednorazowy. Przypomnijmy bowiem, że w okresie dwóch pierwszych miesięcy nowego roku (brak jeszcze oficjalnych odczytów stanu zadłużenia za te miesiące) Ministerstwo Finansów kilkukrotnie organizowało aukcje polskiego długu. 7 stycznia sprzedało obligacji Skarbu Państwa za 4,56 mld zł, 28 stycznia za 8,07 mld zł. Kilka dni później - 4 lutego - Ministerstwo zorganizowało kolejną aukcję długu, na której sprzedało obligacji za 1,5 mld zł, a dwa tygodnie później (18 lutego) doszło do sprzedaży następnych pakietów obligacji za kwotę 6,0 mld zł. Licząc zatem od początku roku resort finansów sprzedał papierów dłużnych za łączną kwotę 20,13 mld zł! 

Oczywiście wcale nie musi być tak, że cała ta kwota przyczyni się do bezpośredniego wzrostu długu. Może być tak, że część z tych 20,13 mld zł będzie przeznaczona na zrolowanie starych długów, co w przypadku salda zadłużenia Skarbu Państwa nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Teoria o rolowaniu długu staje się bardziej prawdopodobna, gdy spojrzymy na statystyki zapadalności polskiego zadłużenia w tym roku. Okazuje się bowiem, że termin na spłatę w ciągu 2016 roku przypada dla ponad 91 mld zł. Wątpliwe jest, aby kwota ta miała być przez rząd Beaty Szydło pokryta z jakiejś cudownej nadwyżki budżetowej. Stąd zapewne w marcu i następnych miesiącach tego roku możemy się spodziewać kolejnych aukcji długu organizowanych przez Ministerstwo Finansów w celu pozyskania środków na spłatę starych długów.

 

Źródło: Zadłużenie Skarbu Państwa (MF.gov.pl)
Źródło: Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o 54,6 mld zł (Bankier.pl)

wpis z dnia 1/03/2016
     

r e k l a m y


              

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 


r e k l a m y