26 mln na geotermy w Toruniu? No to przypomnijmy 93 mln na platformiane termy w Lidzbarku Warmińskim!
wpis z dnia 24/02/2016

foto: mat. prasowe

Sąd Okręgowy w Warszawie zatwierdził w poniedziałek 26,5 mln zł odszkodowania dla Fundacji Lux Veritatis za bezprawne zerwanie w 2008 roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowy na dofinansowanie toruńskiej geotermii. Kogoś oburza wysokość tej kwoty? To przypomnijmy sobie 93 mln zł na wybudowanie forsowanych przez członków Platformy Obywatelskiej term w Lidzbarku Warmińskim, gdzie wodę do kąpieli trzeba jednak... podgrzewać elektrycznie.
        

r e k l a m y


              

Sąd Okręgowy w Warszawie potwierdził, że umowa na dofinansowanie toruńskiej geotermii została zerwana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sposób bezprawny. Przypomnijmy, że stało się to tuż po przejęciu władzy przez ekipę PO-PSL. Na konto fundacji Lux Veritatis jako odszkodowanie potwierdzone ugodą między stronami sporu ma wpłynąć kwota w łącznej wysokości 26 mln 490 tys. zł, choć jak wynika z sądowego uzasadnienia, w przypadku wydania wyroku (bez ugody) toruńska fundacja mogłaby liczyć na dużo wyższe odszkodowanie (do kwoty głównej roszczenia tj. 22,5 mln zł, doszłyby jeszcze odsetki liczone od maja 2008 roku).

Wysokość kwoty oburza? No to przypomnijmy o 93 mln zł jakie wydano na budowę Term Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Orędownikami tego przedsięwzięcia byli marszałek województwa warmińskiego Jacek Protas, starosta lidzbarski Jan Harhaj i burmistrz tego miasta Artur Wajs. Cała trójka wywodzi się z Platformy Obywatelskiej. Mocno forsowali projekt, nawet kiedy okazało się, że termy pod Lidzbarkiem wcale nie są takie ciepłe (mają niespełna 21 stopni Celsjusza) i do zapewnienia odpowiedniej temperatury w kąpielisku (ok. 32 stopni Celsjusza) wodę trzeba będzie... podgrzewać elektrycznie! To z kolei będzie generowało kolejne koszta (nawet do 800 tys. zł rocznie)! 

Właśnie z tego powodu niemiecki "Der Spiegel" umieścił lidzbarski projekt na liście największych "euroabsurdów", czyli projektów dotowanych pieniędzmi UE, których realizacja wzbudza potężne kontrowersje...

 

Źródło: Fundacja miała rację (NaszDziennik.pl)
Źródło: Niemcy wyśmiewają Termy Warmińskie. Samorządowcy odpowiadają (Onet.pl)
Źródło: POlityczne gejzery Platformy Obywatelskiej (Obiektywnie.com.pl)

wpis z dnia 24/02/2016

           

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 


r e k l a m y