TTIP niezwykle groźna dla Polski? Utrudni walkę z unikaniem opodatkowania, a korporacjom z USA da możliwość pozwania rządu w zakresie polityki podatkowej!
wpis z dnia 19/02/2016

foto: horrapics (Flickr.com / CC by 2.0)

Wiele wskazuje na to, że TTIP - czyli kontrowersyjna umowa handlowa między USA a UE - może utrudnić walkę poszczególnych państw z procederem unikania opodatkowania przez zagraniczne korporacje, a tym ostatnim dać możliwość pozywania lokalnych rządów w zakresie stosowanej polityki podatkowej! W takim kształcie umowa ta wydaje się być absolutnie nie do przyjęcia przez stronę polską.
              

r e k l a m y


            

Pisałem o tym wczoraj - Polska ma poważne problemy z procederem unikania opodatkowania przez zagraniczne firmy i koncerny. Agresywna optymalizacja podatkowa na olbrzymią skalę powoduje, że co roku budżet naszego kraju traci od 30 do nawet 46 mld zł! W tym kontekście ratyfikacja umowy TTIP przez nasz kraj wydaje się być błędem.

Czym jest TTIP? Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (z ang. Transatlantic Trade and Investment Partnership - TTIP) to porozumienie handlowe między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. W założeniu ma ono ułatwić prowadzenie biznesu między firmami z USA i UE. Krytycy tego porozumienia twierdzą jednak, że będzie ono działało przede wszystkim na korzyść wielkich, głównie amerykańskich korporacji, które na terytorium poszczególnych państw UE będą mogły stosować np. amerykańskie prawo arbitrażowe (umożliwiające kwestionowanie np. lokalnego prawa pracy, gospodarczego czy ochrony środowiska). Nie wykluczone, że właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa będzie sytuacja, w której jakaś zachodnia korporacja pozwie polski rząd, bo nie będzie on respektował korzystnych dla niej (a sprzecznych z polskim prawem) regulacji. Wszystko to oczywiście w celu maksymalizacji zysków tej korporacji, koszem niższych podatków płaconych w polskim urzędzie skarbowym.

Właśnie z tego powodu ludzie na zachodzie Europy organizują wielotysięczne protesty i manifestacje. Warto przypomnieć, że w październiku ub.r. na ulice Berlina wyszło aż 250 tys. przeciwników TTIP...

 

Źródło: TTIP could block Governments from cracking down on tax avoidance, study warns (Independent.co.uk)

Czytaj także: TTIP: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-USA, a powinniście (GazetaPrawna.pl)

wpis z dnia 19/02/2016

                  

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 


r e k l a m y