Unia znowu martwi się o Polskę, bo deficyt ma urosnąć do 3,4% PKB. Za rządów PO-PSL deficyt wzrósł do 7,1% PKB, ale wówczas się tak nie zamartwiali...
wpis z dnia 8/02/2016

foto: DesignRecipe (flickr.com / CC by 2.0) | niewygodne.info.pl

Unijni biurokracji znowu są zaniepokojeni sytuacją w naszym kraju. Tym razem wyszło im, że w 2017 roku deficyt budżetowy Polski wzrośnie z 2,8 do 3,4% PKB i będzie wyższy niż przewiduje unijna norma (3,0%). Powstaje jednak pytanie - dlaczego Bruksela nie zamartwiała się tak sytuacją w Polsce, kiedy za rządów PO-PSL (2009 r.) deficyt budżetowy naszego kraju wzrósł do poziomu 7,1% PKB? Dlaczego establishmentowe media wówczas nie alarmowały i natarczywie nie pytały o przyczyny takiego stanu rzeczy?
  
         

r e k l a m y


            

Paweł Szałamacha - minister finansów w rządzie Beaty Szydło - stara się przekonać, że realizacja przedwyborczych obietnic PiS nie przyczyni się do wzrostu deficytu budżetowego powyżej 3,0% PKB. Wiary w jego zapewnienia nie daje póki co Komisja Europejska. Według wyliczeń unijnych eurokratów, o ile w 2016 roku nie powinno być problemu, bo deficyt wyniesie 2,8% PKB, to w 2017 roku problem ma być już widoczny, gdyż deficyt osiągnie pułap 3,4% PKB.

Co ciekawe - Komisja Europejska nie zamartwiała się tak intensywnie nad Polską, kiedy w 2009 roku deficyt budżetowy wystrzelił do 7,1% PKB. Wówczas eurokraci oraz przedstawiciele establishmentowych mediów nie wyrażali co chwila głębokiego zaniepokojenia, nie alarmowali i nie pytali natarczywie o przyczyny. Owszem - została wszczęta unijna procedura nadmiernego deficytu, ale nikt nie przeżywał tego tak, jakby właśnie miał się zawalić świat. 

Co innego teraz, kiedy w 2016 roku deficyt naszego kraju ma się zbliżyć do 3,0% PKB, a w przyszłym ma przekroczyć pułap 3,4% PKB. Niektórych eurokratów, zagranicznych dziennikarzy oraz lokalnych okrągłostołowych publicystów ogrania z tego tytułu jakaś paranoja. W tym kontekście zasadnym wydaje się być pytanie - czy to, że teraz dominuje histeryczna narracja, a wcześniej był spokój, ma związek tylko i wyłącznie z faktem, że uprzednio rządziła Platforma Obywatelska, a obecnie Prawo i Sprawiedliwość?

 

Źródło: Bruksela martwi się o nasze finanse (Bankier.pl)
Źródło: Eurostat: Polski deficyt budżetowy powyżej średniej unijnej (Bankier.pl)

wpis z dnia 8/02/2016

          

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 


r e k l a m y