Koniec ze wspieraniem kontrowersyjnej agencji ratingowej. Największy polski bank zerwał umowę z Standard & Poor's
wpis z dnia 22/01/2016

foto: 401(K)2013 (Flickr.com / CC 2.0)

PKO BP - największy bank działający na terytorium Polski, który jest kontrolowany przez polski kapitał - zdecydował się zerwać współpracę z amerykańską agencją ratingową Standard & Poor's (S&P), która w ubiegłym tygodniu z pobudek czysto politycznych postanowiła obniżyć wiarygodność finansową naszego kraju.
                          

r e k l a m y


            

W oficjalnym komunikacie opublikowanym przez największy polski bank czytamy, że: "PKO Bank Polski podjął decyzję o zakończeniu współpracy z agencją Standard& Poor’s z uwagi na to, iż wygasła przesłanka do utrzymywania dwóch zlecanych, płatnych ratingów. Rating agencji S&P pozyskany był w 2012 roku w związku z planami emisji obligacji na rynku amerykańskim, na którym to inwestorzy preferują ocenę od dwóch agencji. Aktualne plany Banku w zakresie emisji długu przewidują pozyskiwanie środków na rynku krajowym oraz europejskim, co skłoniło do rozwiązania współpracy z S&P". 

Przypomnijmy, że w ubiegły piątek agencja S&P obniżyła rating polskiego długu w walucie obcej z poziomu "A-" do "BBB+", wskazując jednocześnie, iż dalsza perspektywa ratingu jest "negatywna". Decyzja ta, jak przyznali sami pracownicy agencji, była podyktowana pobudkami czysto politycznymi. Chodziło o pokazanie, że tzw. międzynarodowa finansjera nie zgadza się z polityką i kierunkiem zmian, jaki wprowadza nowy rząd w Warszawie.

W kontekście powyższego warto zauważyć, że agencja S&P była pośrednio odpowiedzialna za wywołanie wielkiego kryzysu finansowego z 2008 roku. Pracownicy tej agencji z premedytacją zawyżali oceny wiarygodności finansowej śmieciowych walorów hipotecznych. W ubiegłym roku, w ramach ugody sądowej, S&P wypłaciła władzom USA aż 1,38 mld dolarów odszkodowania za ratingowe kłamstwa jakich dopuściła się przed 2008 rokiem.

Teraz oceny wiarygodności finansowej PKO BP będzie dokonywała tylko agencja ratingowa Moody's.

 

wpis z dnia 22/01/2016

      

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 


r e k l a m y