Do Sejmu trafił projekt uchylający ustawę 10-66. Czy niemiecka policja straci prawo do interwencji w Polsce?
wpis z dnia 14/01/2016

foto: Libertinus (Flickr.com / CC by SA 2.0)

W Sejmie jest już projekt ustawy znoszący tzw. "ustawę o bratniej pomocy" (10-66), która dała podstawy prawne do przyjęcia regulacji umożliwiających funkcjonariuszom obcych państw interweniować na terytorium Polski w wypadku "zagrożenia bezpieczeństwa publicznego" oraz "porządku publicznego". Projekt uchylający ustawę 10-66 do laski marszałkowskiej złożył Robert Winnicki - prezes Ruchu Narodowego, zrzeszony w klubie parlamentarnym Kukiz'15. 
                          

r e k l a m y


            

Przypomnijmy, że na początku stycznia 2014 roku, Sejm - głosami PO, PSL, SLD i Ruchu Palikota - przyjął ustawę o udziale zagranicznych funkcjonariuszy w operacjach na terytorium Polski (tzw. ustawa 10-66). Ustawa ta dała podstawy prawne do przyjęcia regulacji umożliwiających funkcjonariuszom obcych państw interweniować na terytorium Polski w wypadku "zagrożenia bezpieczeństwa publicznego" oraz "porządku publicznego".

Kilkanaście miesięcy później - w lipcu 2015 roku - na bazie możliwości przewidzianych "ustawą 10-66", weszło w życie porozumienie o współpracy polskiej i niemieckiej policji, które znacząco wykracza poza europejskie standardy. Funkcjonariusze z Niemiec nabyli m. in. uprawnienia do użycia broni na terytorium Polski nie tylko w sytuacji, w której miałoby to uratować ich życie. Ponadto przyjęta umowa daje niemieckim policjantom możliwość prowadzenia na terytorium naszego kraju działań o charakterze niejawnym ("undercover"). Odpowiednia interpretacja zapisów umowy pozwoli również na podporządkowanie polskich jednostek policji zwierzchnictwu niemieckiemu.

Warto podkreślić, że uchylenie ustawy 10-66 - co przewiduje projekt złożony przez Winnickiego - automatycznie wymusi na stronie polskiej wypowiedzenie porozumienia o współpracy polskiej i niemieckiej policji z lipca 2015 roku.

 

Źródło: Poseł Robert Winnicki składa projekt ustawy znoszącej ustawę "o bratniej pomocy"! (PolskaNiepodlegla.pl)
Czytaj także: "Mamy umowę o współpracy policji wykraczającą poza standardy UE" (DW.com)
Czytaj także: Polska oddaje kolejne elementy suwerenności. Niemcy mogą nas aresztować i pacyfikować (pl.Blastingnews.com)

 

wpis z dnia 14/01/2016

      

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 


r e k l a m y