Ponad 7 tys. zł zarabia jedynie 2,5 proc. Polaków. W niemieckim Lidlu szeregowy pracownik może zarobić równowartość 7,9 tys. zł
wpis z dnia 7/01/2016

foto: Images_of_Money (Flickr.com / CC by 2.0)

Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że w 2014 roku tylko 581 tys. Polaków udało się osiągnąć średniomiesięczne dochody wyższe niż 7.084 zł. Wspomniane 581 tys. osób, to jedynie 2,5 proc. populacji uzyskującej w naszym kraju legalne dochody. Co ciekawe - w sąsiednich Niemczech stawka minimalna dla pracowników Lidla wynosi 11,5 euro za godzinę. To oznacza, że pracownik pełnoetatowy (160 godz. w miesiącu) jest w stanie osiągnąć pensję 1840 euro brutto, co stanowi równowartość ok. 7,9 tys. zł.
 
      

r e k l a m y


            

Z danych Ministerstwa Finansów opublikowanych przez dziennik "Rzeczpospolita" wynika, że w 2014 roku z tytułu uzyskanych dochodów rozliczyć z fiskusem musiało się 24,6 mln osób. Ponad połowa z nich, tj. 12,84 mln osób, uzyskała w ciągu roku dochody nieprzekraczające kwoty 20 tys. zł. To oznacza, że ich średnio-miesięczne dochody - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, kosztów uzyskania przychodu i innych odliczeń przewidzianych prawem - wynosiły mniej niż 1.667 zł. 

Co ciekawe - tylko 581 tys. Polaków udało się osiągnąć w 2014 roku średniomiesięczne dochody wyższe niż 7.084 zł (próg 85 tys. zł w skali roku). To oznacza, że niespełna 2,5 proc. populacji uzyskującej w naszym kraju legalne dochody miało szansę płacić podatek PIT według skali dla "bogaczy", tj. 32 proc. W tym miejscu warto zauważyć, że w niemieckim Lidlu godzinowa stawka minimalna dla szeregowego pracownika wynosi 11,5 euro brutto (równowartość ok. 49 zł). Tym samym pracujący na pełen etat jest tam w stanie wyciągnąć w skali miesiąca 1840 euro, co stanowi równowartość... ok. 7,9 tys. zł. 

Wygląda więc na to, że szeregowy, pełnoetatowy pracownik niemieckiego Lidla mógłby w Polsce być zaliczany do wąskiego grona najbogatszych. To pokazuje jak wielka przepaść dzieli jeszcze polskie zarobki do zarobków europejskich.

 

Źródło: Najubożsi pod ochroną (Rp.pl)
Źródło: Lidl podnosi płacę minimalną do 47 zł za godzinę (Se.pl)

Zobacz także: TARIFLICHE LOHN-, GEHALTS- UND ENTGELTTABELLEN 2015 (Boeckler.de)

Zobacz także: GUS ujawnia dramatyczne dane na temat wynagrodzeń: Najczęściej spotykana wypłata w Polsce to 1786 zł netto! (Niewygodne.info.pl)

Inspiracja: twitter.com/michalgornicki (twitter.com)

wpis z dnia 7/01/2016

                    

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP