Szczyt hipokryzji ekipy PO-PSL: w latach 2008 - 2015 nie wykonali aż 48 wydanych w tym okresie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego!
wpis z dnia 9/12/2015

foto: trybunal.gov.pl

Ekipa Platformy Obywatelskiej bez wątpienia osiąga właśnie szczyty hipokryzji! Nawołują do natychmiastowego wykonania ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, a sami zapominają, że w czasie trwania dwóch poprzednich kadencji swoich rządów nie wykonali aż 48 wyroków TK wydanych w latach 2008 - 2015! Powyższych informacji nie da się ukryć. Bez problemu można je odszukać na stronach Rządowego Centrum Legislacji. 
                                           

r e k l a m y


            

Nie mam co do tego żadnych wątpliwości - poprzednia ekipa rządowa nawołując do natychmiastowego wykonania ostatniego orzeczenia TK wspina się na szczyty hipokryzji. Okazuje się bowiem, że posłowie Platformy i PSL-u przez ostatnie 8 lat byli anty-wzorem tego jak należy wykonywać orzeczenia Trybunału. Zgodnie z oficjalnymi informacjami dostępnymi na stronach Rządowego Centrum Legislacji - posiadająca odpowiednią większość parlamentarną do przeforsowania każdej zmiany w prawie koalicja PO-PSL nie wykonała aż 48 orzeczeń TK wydanych między 29 kwietnia 2008 r. a 28 października 2015 r. 

Jaki jest faktyczny powód takiego stanu rzeczy? Okazuje się, że w polskim porządku prawnym nie została uregulowana sankcja za niewykonanie orzeczenia TK. Innymi słowy - orzeczenie te de facto nie wymagają bezwzględnego wykonania, nie mają charakteru konstytutywnego. To powoduje, że tylko od dobrej woli rządzących nami polityków zależy czy dane orzeczenie TK będzie miało szanse być wykonane, czy też nie.

Sam Trybunał Konstytucyjny na swojej stronie internetowej przyznaje, że kwestia nie jest rozstrzygnięta w sposób decydujący:

 

Regulacje konstytucyjne w tym zakresie są niejasne, nieprecyzyjne, a przede wszystkim stwarzają możliwość rozbieżnych interpretacji. Odnosi się wrażenie, że twórcom Konstytucji zabrakło wyobraźni, chociaż problem skutków w ujęciu czasowym jest dobrze znany praktyce innych europejskich sądów konstytucyjnych (zwłaszcza w Austrii i w Niemczech), co mogło zachęcać do skorzystania z tych doświadczeń.

 

- czytamy na stronie Trybunału Konstytucyjnego.

 

Źródło informacji: Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (PPIOP.RCL.gov.pl)
Źródło informacji: Strona internetowa Trybunału Konstytucyjnego (trybunal.gov.pl)

 

wpis z dnia 9/12/2015

                       

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu