Szef Eurogrupy chce usunąć Polskę ze strefy Schengen! "Musimy współpracować w mniejszej grupie"
wpis z dnia 5/12/2015

foto: DesignRecipe (Flickr.com / CC by 2.0)

Jeroen Dijsselbloem - aktualny przewodniczący Eurogrupy, czyli instytucji skupiającej państwa strefy euro - potwierdził, iż Bruksela rozważa wariant z wykluczeniem kilku krajów UE ze strefy Schengen. W szczególności chodziłoby o państwa, które uważają, że "kryzys z uchodźcami nie jest ich problemem". Co te słowa oznaczają w praktyce? Ano to, że za chwile Bruksela z Berlinem, a za nimi także i polskojęzyczne media należące do Niemców, zaczną szantażować rząd Beaty Szydło. 
                                 

r e k l a m y


            

Dijsselbloem - w wywiadzie dla holenderskiego "Financieele Dagblad", belgijskiej "De Tijd" i niemieckiej "Handelsblatt" - wyraził się stosunkowo jasno odnośnie kryzysu wywołanego falą uchodźców oraz przyszłością strefy Schengen: - "Musimy ściślej współpracować w ramach 28 krajów UE, ale jeśli to się nie uda, będziemy musieli współpracować w mniejszej grupie". Po czym dodał, że mniejszą grupę miałyby stanowić państwa "starej UE", a odłączenie ze strefy Schengen dotknęłoby przede wszystkim krajów, których rządy nie traktują kryzysu z uchodźcami jako ich problemu i nie chcą przyjmować relokowanych z Niemiec tysięcy obywateli Syrii, Erytrei, Somalii czy Afganistanu.

W praktyce powyższe słowa mogą oznaczać jedno - w ciągu najbliższych kilku tygodni zacznie się bezprecedensowa krytyka unijnych liderów nakierowana na rządy w Budapeszcie, Pradze i w Warszawie. W ślad za presją wywieraną przez Brukselę i Berlin, płyta z szantażem usunięcia ze strefy Schengen będzie również intensywnie grana ze strony polskojęzycznych mediów, których właścicielami są Niemcy. Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. 

Co powinni zrobić przywódcy Grupy Wyszehradzkiej? W mojej opinii - twardo stać na swoich stanowiskach. Ewentualne ustępstwa wobec Brukseli winny być możliwe tylko i wyłącznie za zgodą i w porozumieniu ze wszystkimi krajami Grupy. Tylko taka postawa sprawi, że UE zacznie się liczyć z państwami naszego regionu.

 

Źródło: Dijsselbloem: Refugee crisis could trigger 'mini-Schengen' (Reuters.com)

wpis z dnia 5/12/2015

                 

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu