Banki chcą ograniczyć ludziom możliwość płacenia gotówką. Cel? Maksymalizacja zysków z tytułu prowizji za transakcje bezgotówkowe
wpis z dnia 2/12/2015

foto: niewygodne.info.pl

Gotówka szkodzi Polsce i Polakom - do takich wniosków można dojść słuchając przedstawicieli NBP i banków komercyjnych działających na terytorium naszego kraju. Banki chcą, aby limit od którego obowiązkowo trzeba byłoby płacić przelewem lub kartą zmniejszono z równowartości obecnych 15 tys. euro do 3 tys. euro. Ma to się przyczynić do zwiększenia obrotu bezgotówkowego, ale także do... zwiększenia zysków banków. O tym ostatnim jednak przedstawiciele sektora tak chętnie już nie mówią.
                          

r e k l a m y


            

Powiedzmy sobie szczerze - prawie każdy przelew i każda transakcja kartą są obarczone bankową prowizją. Jeśli w Polsce ograniczy się prawnie obrót gotówkowy, na rzecz bezgotówkowego to głównym beneficjentem tej zmiany będą działające na terytorium naszego kraju banki, które istotnie zwiększą swoje zyski prowizyjne. Zgodnie z najnowszymi pomysłami jakie kiełkują w Narodowym Banku Polskim - limit płatności gotówkowych miałby zostać obniżony z równowartości obecnych 15 tys. euro, do pułapu 3 tys. euro (wcześniejsze pomysły mówiły nawet o limicie 1 tys. euro). W efekcie zwiększone zostaną zyski prowizyjne banków za transakcje bezgotówkowe (osiągane poprzez obsługę większej ilości przelewów bankowych oraz transakcji kartowych).

Dziś mowa jest o limicie 3 tys. euro. Podejrzewam jednak, że z czasem bankierzy będą dążyli do obniżenia tego limitu, a być może nawet wykluczenia gotówki z obrotu w celu zmaksymalizowania swoich dochodów prowizyjnych od przeprowadzanych transakcji bezgotówkowych. Wygląda więc na to, że wszechwładza bankierów w zakresie kreowania gigantycznych zysków będzie niebawem jeszcze większa.

 

Czytaj więcej: Transakcje gotówkowe między firmami ograniczone do 3 tys. euro? (PolskieRadio.pl)
Czytaj także: Polska bez gotówki. Totalna inwigilacja (DziennikPolski24.pl)

 

wpis z dnia 2/12/2015
      

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

 

  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu