ABW ostrzegała, aby nie pozbywać się Azotów. Co robi rząd Tuska? - Sprzedaje je po zaniżonej cenie!
wpis z dnia 23/04/2013

foto: materiały prasowe

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) już w maju 2012 r. ostrzegała rząd, że przejęcie Zakładów Azotowych Tarnów przez rosyjski Acron zagrozi nie tylko polskiej branży chemicznej, ale także energetycznej. 
                 

r e k l a m y


            

ABW w dokumencie adresowanym do polskiego rządu z 26 maja 2012 r. zwracała szczególną uwagę na to, że przejmowanie firm będących największymi odbiorcami gazu w Polsce (Azoty Tarnów konsumują 20 proc. zużywanego w Polsce gazu) leży w interesie Gazpromu. Głównym powodem, dla którego Rosjanie chcą przejąć Azoty, jest możliwość kontrolowania tego jaki gaz, przy produkcji nawozów sztucznych, będzie przez tarnowski zakład używany - czy kupowany od rosyjskiego Gazpromu, czy też polski gaz pochodzący z łupków lub LNG: - "Jeżeli rząd poczeka i nie skorzysta z oferty [sprzedaży ZA Tarnów Rosjanom], to za kilka lat nasze zakłady chemiczne staną się bardzo konkurencyjne, gdyż koszt produkcji obniżą dzięki zasilaniu gazem LNG (Świnoujście) lub łupkowym. W Polsce są duże firmy, które mogą być odbiorcami polskiego gazu łupkowego i co najważniejsze są one w posiadaniu Skarbu Państwa. (...) Dla Gazpromu i Rosjan sprawą życia i śmierci jest posiadanie jak największej liczby przemysłowych odbiorców, ponieważ to przedłuża ich żywot" - możemy przeczytać w opublikowanym przez "Rzeczpospolitą" dokumencie ABW.

Tymczasem rząd Tuska 18/04/2013 zdecydował się sprzedać pakiet 12,1 proc. akcji Zakładów Azotowych w Tarnowie, aby obniżyć udział Skarbu Państwa w tej spółce do poziomu poniżej 33 proc.! jako ciekawostkę można dodać, że jedna akcja była sprzedawana za 52 zł, mimo że na giełdzie w Warszawie cena jednej akcji Zakładów w Tarnowie stała po 65 zł (różnica 13 zł na akcji!). 7,75 proc. sprzedanych w dniu 18/04/2013 akcji kupił Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Do kogo trafiło pozostałe 4,35 proc.?

  

wpis z dnia 23/04/2013

                      

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

   

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu