Dlaczego ekipa PO skróciła okresy przedawnień dla niektórych przestępstw? Czy chodziło o umorzenie afery Art-B i sprawy mafii paliwowej?
wpis z dnia 2/11/2015

foto: PlatformaRP (Flick.com / CC by SA 2.0)

Przypomnijmy, że 1 lipca weszła w życie przyjęta przez ekipę PO nowelizacja kodeksu karnego, która skróciła aż o pięć lat okresy przedawnień dla niektórych przestępstw. Skorzystał na tym Andrzej Gąsiorowski - współzałożyciel spółki Art-B. Stawiane mu przez prokuraturę zarzuty przywłaszczenia 71,7 mln zł uległy przyspieszonemu przedawnieniu. Co gorsze - za chwile, dzięki decyzji posłów PO, przedawnieniu ulegną także zarzuty wobec członków mafii paliwowej! Czy taki był rzeczywisty cel tej nowelizacji?! 
  
                       

r e k l a m y


            

Koalicja rządowa PO-PSL w lutym b.r. postanowiła znowelizować przepisy kodeksu karnego dotyczące okresu przedawnień. Mimo krytyki ze strony ekspertów z dziedziny prawa karnego, zmienione zostało brzmienie art. 102 K.K. Zgodnie z jego znowelizowaną treścią skróceniu do pięciu lat uległ dodatkowy okres przedawnienia, który doliczany jest do podstawowego po tym, jak sprawca usłyszy prokuratorskie zarzuty. Na zmianie kodeksu karnego skorzystał m.in. Andrzej Gąsiorowski - współzałożyciel spółki Art-B, która na początku lat 90-tych dokonała przewału na 4,2 bln ówczesnych zł (420 mln dzisiejszych zł). Stawiane mu przez prokuraturę zarzuty przywłaszczenie ze szkodą spółki ponad 71,7 mln zł musiały ulec przyspieszonemu przedawnieniu.

Ale to nie koniec listy beneficjentów zmiany przeforsowanej przez Platformę Obywatelską i zatwierdzonej podpisem przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Okazuje się, że już niebawem przedawnieniu ulec mogą zarzuty stawiane przez organy ścigania wobec członków mafii paliwowej! Pierwotnie miały one ulec przedawnieniu dopiero w 2022 roku. Wejście w życie znowelizowanej wersji kodeksu karnego spowodowało jednak skrócenie do 2017 roku okresów przedawnienia dla przestępstwa popełnionych przez członków mafii paliwowej. Z uwagi na fakt, że większość spraw toczy się jeszcze przed sądami pierwszej instancji, jest mało prawdopodobne aby można było je prawomocnie zakończyć przed 2017 r. Piotr Kosmaty, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, w wywiadzie udzielonym "Gazecie Prawnej", potwierdza: - "Niewątpliwie może dojść do przedawnienia kilku spraw mafii paliwowej, które toczą się przed sądami. Dotyczy to głównie przypadków, gdy stawiano zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Miały one ulec przedawnieniu w 2022 r., ale stanie się to 5 lat wcześniej, czyli w 2017 r."

Czyżby zatem głównym powodem nowelizacji kodeksu karnego, dokonanej przez ekipę Platformy Obywatelskiej, była chęć pomocy mafiosom i aferzystom?

 

Czytaj więcej: Mafia paliwowa bez kary. Umorzono już ponad sto spraw (GazetaPrawna.pl)

wpis z dnia 2/11/2015

                              

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

   

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu