Wysokie emerytury bogatych Niemców wzrosną w 2016 roku o kolejne 5 proc. Niskie emerytury biednych Polaków o zaledwie 0,52 proc. I kto jest w kryzysie?
wpis z dnia 30/10/2015

foto: kinglomo (Flickr.com / CC by 2.0)

Jedną z konsekwencji krachu demograficznego (coraz mniej ludzi pracuje, a tym samym coraz mniej składek trafia do ZUS) oraz potężnego wzrostu zadłużenia (coraz więcej musimy wydawać na obsługę długów) jest to, że przyszłoroczna waloryzacja emerytur będzie najniższą w historii i wyniesie zaledwie 0,52 proc. W tym samym czasie otrzymujący średnio kilkukrotnie wyższe świadczenia seniorzy z Niemiec będą mogli się cieszyć aż 5 procentową podwyżką emerytur. I kto tu jest w kryzysie?
  
                       

r e k l a m y


            

Nie dość, że bogaci emeryci z Niemiec będą mogli liczyć na procentowo blisko 10-krotnie większą podwyżkę swoich świadczeń w porównaniu z emerytami z Polski (5 proc. do 0,52 proc.), to jeszcze niemiecki rząd zdecydował się obniżyć wiek emerytalny do 63. roku życia. Jak to jest możliwe? - Otóż spora w tym zasługa... Polski i polskiego społeczeństwa. 

Po pierwsze: z roku na rok transfer pieniędzy z naszego kraju do Niemiec jest coraz większy. Przepompownia zysków trwa w najlepsze, bowiem niemieckie firmy w dużej części opanowały strategiczne gałęzie polskiego przemysłu, sektora finansowego i komunalnego. Im większe zyski niemieckich firm, tym oczywiście więcej środków z tytułu podatków trafia do federalnego rządu w Berlinie. Po drugie: spora grupa Polaków wyjeżdża do Niemiec, by pracować tam za pół-darmo. Mówimy tutaj o około 300-500 tys. osób, które co roku wspierają niemiecką gospodarkę swoją ciężką pracą, za co otrzymują znacznie mniejsze wynagrodzenia aniżeli rodowici Niemcy. Oszczędności z tego tytułu są oczywiste. To wszystko sprawia, że niemiecki Bundestag mógł uchwalić pakiet ustaw, które umożliwiają obywatelom Niemiec przejście na emeryturę już po osiągnięciu 63 lat, natomiast niemiecki odpowiednik ZUS (Rentenversicherung) jest obecnie w doskonałej kondycji finansowej i mógł zafundować swoim podopiecznym 5 procentową podwyżkę świadczeń w 2016 roku.

I kto jest obecnie w kryzysie...?

 

Źródło danych: Renten könnten 2016 um vier bis fünf Prozent steigen (Welt.de) (DE)

  
wpis z dnia 30/10/2015

                             

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

   

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu