Dług znowu rośnie w zastraszającym tempie! W ciągu miesiąca przybyło kolejne 7,723 mld zł (249,1 mln zł dziennie)
wpis z dnia 27/10/2015

foto: kprm.gov.pl

Ministerstwo Finansów podało w ubiegłym tygodniu kolejną negatywną informację na temat długu naszego kraju. Okazało się, że w ciągu sierpnia b.r. rząd Ewy Kopacz powiększył zadłużenie Polski o kolejne 7 mld 723 mln zł (dzienny przyrost wyniósł 249,1 mln zł). Co więcej - z uwagi na rychłe przekroczenie limitów zadłużenia na rok 2015, przedstawiciele resortu finansów obwieścili również, że już teraz zamierzają rozpocząć zaciąganie nowych długów na poczet roku przyszłego.
                    

r e k l a m y


            

Aby lepiej zobrazować skalę wzrostu zadłużenia w samym tylko sierpniu b.r. poniżej prezentuje tradycyjne już porównanie do osiągnięć Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Warto zauważyć, że WOŚP - z tysiącami wolontariuszy na ulicach i wielką machiną promocyjną - podczas tegorocznego finału zebrała łącznie 53,1 mln zł. Aby uzbierać pieniądze, które pokryłyby kwotę o jaką zwiększył się dług naszego kraju w sierpniu (7,723 mld zł), ekipa Jerzego Owsiaka musiałaby zorganizować... 145 takich finałów! 

Ale to nie koniec złych wiadomości. Z uwagi na rychłe przekroczenie limitów zadłużenia na rok 2015, przedstawiciele resortu finansów obwieścili dwa tygodnie temu, że już teraz zamierzają rozpocząć zaciąganie nowych długów na poczet roku przyszłego. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa - rząd planuje emisję 6-letnich obligacji denominowanych w euro, a to oznacza, że przy nagłej zmianie kursów PLN/EUR nastąpić może ostry wzrost wartości należności do zwrotu.

Eksperci nie mają wątpliwości: szybko rosnący dług w czasie stosunkowo dobrej koniunktury gospodarczej to bomba z opóźnionym zapłonem. Gdy przyjdzie spowolnienie gospodarcze - a zgodnie z cyklem przyjdzie na pewno już za rok, najdalej za dwa - rząd będzie musiał ponownie ciąć wydatki i podnosić obywatelom podatki, by znaleźć pieniądze na spłatę długów zaciągniętych w czasie prosperity. Nie będzie to już jednak rząd Platformy i stąd - jak zakładam - dodatkowy bodziec u jeszcze aktualnej ekipy rządowej, aby zwiększać zadłużenie szybciej.

 

Informacje źródłowe: Zadłużenie Skarbu Państwa (Mf.gov.pl)

wpis z dnia 27/10/2015

                        

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

   

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu