Wielka Brytania ukróciła złodziejstwo! Brytyjski parlament ustawowo zakazał deficytu budżetowego! A w Polsce...? W 2016 r. wyniesie on -54,6 mld zł...
wpis z dnia 21/10/2015

foto: LaertesCTB (Flickr.com / CC by 2.0)

Parlament Wielkiej Brytanii przegłosował ustawę, która zobowiązuje każdy brytyjski rząd do utrzymania wydatków państwa na poziomie jego przychodów. Innymi słowy - ustawowo zakazany został tzw. deficyt budżetowy, czyli największe legalizowane organami państwowymi złodziejstwo, za które płacić muszą wszyscy obywatele. A jak to wygląda w Polsce...? Kilka tygodni temu rząd Ewy Kopacz przyjął projekt budżetu na przyszły rok, w którym deficyt budżetowy osiągnie najwyższy w historii poziom -54,6 mld zł!
                      

r e k l a m y


            

Przyszły rok zapowiada się dramatycznie pod względem konsekwencji finansowych spowodowanych nieudolnością i niekompetencją ekipy PO-PSL. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem budżetu na 2016 rok Polska odnotuje najwyższy w historii deficyt budżetowy (czyli różnicę między dochodami państwa, a jego wydatkami) wynoszący -54,6 mld zł. Rekordowy deficyt przełoży się także na rekordowo wysokie potrzeby pożyczkowe brutto. Okazuje się, że aby związać koniec z końcem trzeba będzie w ciągu roku pożyczyć gigantyczną kwotę 180 mld zł. Większość z tych pieniędzy pójdzie na rolowanie starych długów. Całkowite zadłużenie kraju (potrzeby pożyczkowe netto) ma się powiększyć o kolejne 73 mld zł. Spłata odsetek od długów zaciągniętych przez ekipę Tuska & Kopacz pochłonie z kolei 32 mld zł.

Aby uniknąć sytuacji takiej, jaka w przyszłym roku będzie miała miejsce w Polsce, parlament Wielkiej Brytanii przegłosował ustawę, która zobowiązuje każdy brytyjski rząd do utrzymania wydatków państwa na poziomie jego przychodów. Innymi słowy zakazana będzie ewentualność, w której wydatki będą większe od osiąganych przez państwo dochodów. Ustawowy zakaz deficytu budżetowego będzie mógł być zawieszony tylko w wyjątkowych przypadkach, takich na przykład jak zagrożenie państwa wojną (koszty związane z obronnością i prowadzeniem działań wojennych będą mogły spowodować powstanie deficytu). Ale to wyjątek. Co do zasady bowiem ukrócone zostanie największe legalizowane przez państwo złodziejstwo, dające podstawę do ciągłego powiększania zadłużenia, za które do tej pory odpowiadali zwykli obywatele swoim prywatnym majątkiem. Brawo brytyjscy parlamentarzyści! Oby śladem Zjednoczonego Królestwa poszły inne kraje!

 

Czytaj więcej: Wielka Brytania z ustawowym zakazem deficytu budżetowego (Bankier.pl)

wpis z dnia 21/10/2015

                       

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

   

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu