Oto jak wygląda bananowa demokracja PO: Zmienili dla siebie prawo, by móc obsadzić większość sędziów w Trybunale Konstytucyjnym
wpis z dnia 11/10/2015

foto: Lukas Plewnia (Flickr.com / CC by SA 2.0)

W czwartek wieczorem - kiedy spora część Polaków czekała już na mecz Szkocja-Polska, a media podgrzewały z tego tytułu atmosferę do czerwoności - PO z PSL sfinalizowały skok na Trybunał Konstytucyjny. Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu przed wyborami obsadzili oni stanowiska sędziów TK swoimi kandydatami, mimo iż powinny one być wybrane dopiero po wyborach, przez Sejm nowej kadencji. Rządowa koalicja potwierdziła tym samym, jak bardzo gdzieś ma standardy demokratycznego państwa prawa. Czy był to ich ostatni przekręt?
                              

r e k l a m y


         

Przypomnijmy sekwencję wydarzeń. Tuż po przegranej Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich - kiedy okazało się, że z pałacu prezydenckiego znika człowiek, który do tej pory był w stanie podpisać każdą wymyśloną przez rządową koalicję ustawę - posłowie Platformy Obywatelskiej i PSL-u w ekspresowym tempie przyjęli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Według treści tej noweli, jeszcze przed wyborami z 25.X platformiana większość w Sejmie mogłaby obsadzić swoimi ludźmi stanowiska nowych członków TK, którzy w normalnym trybie powinni być wybrani w grudniu - czyli przez Sejm nowej kadencji. Pośpiech nad procedowaniem ustawy był wskazany, bowiem kadencja Komorowskiego biegła ku końcowi, a nowy prezydent takiej ustawy z pewnością by nie podpisał. 

Tak jak można się tego było spodziewać odchodzący Komorowski nowelę o TK podpisał. To pozwoliło rządowej kolalicji dokonać na ostatnim posiedzeniu Sejmu przed wyborami parlamentarnymi swoistego "skoku" na Trybunał. Udało im się obsadzić w TK miejsca po odchodzących w listopadzie trzech sędziach oraz kolejnych dwóch, którzy odchodzą dopiero w grudniu. Tych ostatnich miał wybrać Sejm nowej kadencji. Decyzją rządowej koalicji, która w d... ma standardy demokratycznego państwa prawa, wybrano ich już teraz. Tym samym zdecydowana większość obecnych członków Trybunału Konstytucyjnego została wybrana przez grupę Platformy Obywatelskiej. 

wpis z dnia 11/10/2015

                               

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

   

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu