Zanosi się niezły kocioł! Rząd chce, aby gminy z własnych środków opłacały pobyt uchodźcom, bowiem UE nie da na to pieniędzy!
wpis z dnia 5/10/2015

foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0) / twitter.com

Niepokojące informacje dochodzą z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Okazuje się, że utrzymanie 7 tys. islamskich uchodźców i imigrantów, którzy decyzją Ewy Kopacz niebawem trafią do naszego kraju, będzie nie lada wyzwaniem dla gmin w jakich będą oni mieszkać. Pieniądze UE wystarczą bowiem tylko na ich transport do Polski oraz początkowy, około półroczny okres, w którym uchodźcy będą przebywać w specjalnych ośrodkach. Później obowiązek ich utrzymania ma spaść na barki poszczególnych samorządów lokalnych, które nie mają na to pieniędzy.
                       

r e k l a m y


         

Wiele wskazuje na to, że gminy, do których trafią sprowadzeni do Polski przez rząd Ewy Kopacz uchodźcy i imigranci z Syrii oraz Erytrei, będą musiały same znaleźć sposoby na sfinansowanie tej operacji. Okazuje się bowiem, że pieniądze z Unii Europejskiej (6 lub 10 tys. euro osobę - w zależności, czy transport danej osoby jest organizowany z terytorium Grecji, Włoch czy też z Bliskiego Wschodu), o których tak głośno mówiła pani premier przekonując nas o dziejowej konieczności przyjmowania uchodźców, pokryją jedynie koszty ich przewiezienia do Polski oraz utrzymania w czasie oczekiwania na decyzję o nadaniu statusu uchodźcy. Przeważnie jest to okres pół roku, w którym osoby ubiegające się o wspomniany status mieszkają w specjalnych rządowych ośrodkach dla uchodźców. Po wydaniu decyzji o uzyskaniu statusu uchodźcy, ludzie ci mają trafić do poszczególnych gmin w całej Polsce, które będą musiały ich utrzymywać, zapewniać mieszkanie, jedzenie, naukę języka i pomoc w znalezieniu pierwszej pracy. Problem w tym, że w ślad za uchodźcami nie mają iść już żadne dodatkowe pieniądze, co w praktyce będzie oznaczało dołożenie gminom kolejnego, bardzo kosztownego i trudnego w realizacji zadania. 

Nie wykluczone, że w takich okolicznościach powtórzy się u nas sytuacja, która dzieje się obecnie w Szwajcarii, gdzie gminy skarżą się władzom centralnym, iż przebywający u nich uchodźcy w ogóle nie podejmują pracy zarobkowej i cały czas trzeba ich utrzymywać, co z kolei skutecznie drenuje budżety samorządów lokalnych miejscowości, do których uchodźcy zostali przydzieleni. Przypomnijmy - zgodnie z informacjami opublikowanymi przez szwajcarską gazetę "Basler Zeitung" - aż 95 proc. uchodźców z Erytrei, którzy w ostatnich latach otrzymali prawo do pobytu w Szwajcarii, nie podejmuje żadnej zarobkowej pracy. Żyją z zasiłków socjalnych wypłacanych im przez tamtejsze gminy.

 

Czytaj więcej: Nie ma chętnych na uchodźców (Rp.pl)
Czytaj także: Szwajcarskie gminy skarżą się, że przebywający u nich uchodźcy w ogóle nie pracują. Aż 87 proc. Syryjczyków jest na socjalu! (Niewygodne.info.pl)

wpis z dnia 5/10/2015

                            

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

   

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu