Polska może stracić nawet 8 mld zł na odszkodowania za skutki błędu legislacyjnego ekipyPO! Tymczasem w mediach na ten temat cisza...
wpis z dnia 21/09/2015

foto: PlatformaRP / Kubina (Flickr.com / CC by SA 2.0)

W 2009 r., gdy ekipa rządowa przyjęła tzw. ustawę hazardową (za niejasności przy jej tworzeniu do dymisji podali się Schetyna, Chlebowski i Drzewiecki), do porządku prawnego został włączony przepis umożliwiający karanie mandatami osób, które oferowały grę na automatach (tzw. jednorękich bandytach) poza kasynami. Naczelny Sąd Administracyjny w ubiegłym tygodniu uznał jednak, że powyższe rozwiązanie nie stanowiło wystarczającej podstawy prawnej do tego, aby karać legalnie działających przedsiębiorców. Co istotne - wyrok ten może otworzyć prawdziwą lawinę pozwów odszkodowawczych przeciwko Polsce, za które przyjdzie nam zapłacić nawet 8 mld zł!
                 

r e k l a m y


         

Czy nowy rząd, jaki ukształtuje się po październikowych wyborach, będzie musiał wypłacić wielomiliardowe odszkodowania finansowane pieniędzmi podatników z powodu rażącego błędu legislacyjnego popełnionego przez ekipę Tuska? Niestety, wiele na to wskazuje. 

Przypomnijmy - w 2009 r. ekipa PO w atmosferze skandalu przyjęła tzw. ustawę "hazardową". Ustawa ta wprowadziła do porządku prawnego przepis umożliwiający karanie wysokimi mandatami przedsiębiorców, którzy oferowali grę na automatach (tzw. jednorękich bandytach) w lokalach nie będących kasynami. Mając nowe regulacje w zasięgu ręki, organy Służby Celnej zaczęły wystawiać mandaty na lewo i prawo. Skuteczne egzekucja nowych przepisów spowodowała, że z rynku praktycznie zniknęły automaty do gier. Tym samym ograniczone zostały zyski legalnie działających przedsiębiorców, a pośrednio - także i wpływy podatkowe (daniny fiskalne od gier z automatów o niskich wygranych spadły z 487 mln w 2009 roku do 193 mln w 2013 roku).

Tymczasem w ubiegłym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) rozpoznał skargę kasacyjną dotyczącą nałożonej przez Służbę Celną kary za urządzanie gier na automatach poza kasynem. Wyrok wprawił w osłupienie przedstawicieli ekipy rządowej, a ucieszył całą branżę hazardową. Okazało się bowiem, że zdaniem sędziów NSA wprowadzone przez Platformę Obywatelską rozwiązania legislacyjne nie stanowiły wystarczającej podstawy prawnej do tego, aby karać legalnie działających przedsiębiorców mandatami. Wiele wskazuje na to, że ubiegłotygodniowe orzeczenie NSA może otworzyć drogę do setek pozwów odszkodowawczych przeciwko Skarbowi Państwa. Przedstawiciele branży hazardowej będą mogli odzyskać nie tylko pieniądze, które poszły na zapłatę mandatów, ale również domagać się rekompensaty utraconych zysków, które osiągnęliby, gdyby trefne przepisy nie weszły w życie. Szacuje się, że suma takich odszkodowań może nas (podatników) kosztować od 6 do nawet 8 miliardów złotych!

 

wpis z dnia 21/09/2015

                   

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

   

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu