Porażające efekty ostatnich miesięcy rządów PO: Ciech i PKP Energetyka sprzedane. KGHM zagrożony wrogim przejęciem. Dług rośnie w tempie ćwierć miliarda złotych dziennie...
wpis z dnia 25/08/2015

foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Wyprzedaj wszystko co cenne i przynosi zyski, a otrzymaną kasę utop w spłatę kredytów i pożyczek. Przy okazji staraj się rolować stare długi i zaciągaj nowe - ostatnie miesiące rządów PO-PSL potwierdziły nam aż z nawiązką powyższą definicję nieudolności w zarządzaniu państwem. Ekipa Tuska & Kopacz najpierw sprzedała Kulczykowi za połowę obecnej wartości zakłady chemiczne Ciech, a teraz próbuje wypchnąć zagranicznemu inwestorowi strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju spółkę PKP Energetykę. Do tego doszła jeszcze gigantyczna niekompetencja w zakresie utraty kontroli nad KGHM oraz wzrost zadłużenia Skarbu Państwa, nad którym nikt już nie panuje... Kiedy ten dramat nareszcie się zakończy??!
                                       

r e k l a m y


           

Platformiana ekipa w ciągu dwóch parlamentarnych kadencji konsekwentnie wyprzedawała w majątek narodowy przynoszący co roku dla państwa gigantyczne zyski. Bezpowrotnie traciliśmy podstawy do stworzenia silnej gospodarki opartej na polskim kapitale. Nie inaczej była także w ostatnich miesiącach. Przypomnijmy tylko kontrowersyjną prywatyzację Ciechu. W czerwcu ubiegłego roku rząd Tuska sprzedał należący do Skarbu Państwa większościowy pakiet akcji grupy chemicznej Ciech S.A. Nabywcą okazała się być spółka "KI Chemistry" z siedzibą w Luksemburgu, która była kontrolowana przez zmarłego kilka tygodni temu Jana Kulczyka. Rząd sprzedał łącznie 19.972.900 akcji, tj. 37,9 proc. udziałów w Ciech-u. Cenę jednostkową za akcje ustalono wówczas na 31 zł, co łącznie dało 619,16 mln zł. W tym kontekście warto podkreślić, że od chwili dokonania wyprzedaży Ciech osiągnął zysk netto (na czysto) na poziomie 278 mln zł (skumulowane dane za III i IV kwartał 2014 oraz I i II kwartał 2015 roku). Ponadto, za jedną akcję Ciechu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie trzeba obecnie płacić ok. 70,00 zł - to jest o 39 zł więcej niż wynosiła cena jednostkowa akcji, po której rząd sprzedał Ciech spółce należącej do Kulczyka. To oznacza, że gdyby spadkobiercy dra Jana zechcieli spieniężyć pakiet akcji, który nabył ich ojciec od rządu PO-PSL, to na takiej operacji zyskaliby ok. 779 mln zł!

W kontekście dziwnych i niepotrzebnych prywatyzacji dokonywanych w ostatnim czasie koniecznie trzeba wspomnieć o sprzedaży PKP Energetyki. Przypomnijmy, że spółka ta ma monopol (infrastrukturę) na dostarczanie energii elektrycznej wszystkim działającym w Polsce podmiotom kolejowym, dzięki czemu przynosi co roku spore, liczone w dziesiątkach milionów złotych, zyski. Ponadto jest uznawana za spółkę mającą wpływ na bezpieczeństwo energetyczne całego kraju. Nie przeszkodziło to jednak rządowi Ewy Kopacz podjąć decyzję o sprzedaży tej spółki funduszowi private equity z Luksemburga. Co ciekawe - kasa uzyskana ze sprzedaży PKP Energetyki ma iść na spłatę... "historycznych długów Grupy PKP" (sic!).

Ale to nie koniec nieudolności ekipy Platformy i PSL. Rząd już dawno temu miał przygotować mechanizmy prawne chroniące polskiego giganta miedziowego - KGHM - przed scenariuszem wrogiego przejęcia poprzez zmasowany wykup akcji, które na giełdzie osiągają cenowe minima. Niestety wieloletnia opieszałość ekipy Tuska, Kopacz i Piechocińskiego sprawiła, że jedna z niewielu polskich firm o zasięgu globalnym może wkrótce zostać przejęta przez podmiot z zagranicy i to w majestacie prawa! Rządzący z niewiadomych przyczyn zwlekają z wydaniem stosownego rozporządzenia, bez którego nie da się obronić KGHM przed wrogim przejęciem poprzez giełdę!

Jakby tego było mało rządzący utracili kontrolę nad wzrostem zadłużenia Skarbu Państwa. Tylko przez pierwsze sześć miesięcy tego roku zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o gigantyczną kwotę 37 mld 871 mln zł! Ostatni raport Ministerstwa Finansów za czerwiec potwierdził skok wysokości długu o kolejne 7 mld 569 mln zł. To oznacza dzienny przyrost długu o 252,3 mln zł...

Powstaje pytanie - kiedy ten dramat się skończy? Czy rzeczywiście przyjdzie nam czekać jeszcze 2 miesiące, aż do 25 października? Czy Polacy zdecydują się raz na zawsze pogonić szkodniczo-aferalną ekipę Platformy Obywatelskiej?

 

Czytaj więcej: Cuda Platformy: Rok temu sprzedali Kulczykowi państwową spółkę "CIECH" za 619 mln zł. Wyzbyte udziały są dziś wyceniane na... 1,4 mld zł! (Niewygodne.info.pl)
Czytaj więcej: Wielki pośpiech rządu ws. prywatyzacji PKP Energetyki! Jeszcze przed wyborami chcą sprzedać strategiczną spółkę zagranicznemu funduszowi! (Niewygodne.info.pl)
Czytaj więcej: Wrogie przejęcie KGHM wisi na włosku! Opieszałość i nieudolność rządowej ekipy może się przyczynić do najgorszego scenariusza... (Niewygodne.info.pl)
Czytaj więcej: Odchodząca ekipa rządowa powiększa dług w zastraszającym tempie! W ciągu miesiąca urósł on o kolejne 7,5 mld zł!! (Niewygodne.info.pl)

wpis z dnia 25/08/2015 

             

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

   

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu