W biednej Albanii kwota wolna od podatku jest już 3,5-krotnie wyższa niż w platformianej Polsce. Tutaj funkcjonuje podatkowy zamordyzm
wpis z dnia 17/08/2015

foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Albania to obecnie jedno z najbiedniejszych państw leżących w Europie. Przeciętna płaca wynosi tam równowartość ok. 260 euro miesięcznie, a PKB liczone na głowę jest 3-krotnie niższe niż w Polsce. Mimo tak fatalnych danych ekonomicznych albańska kwota wolna od podatku PIT to równowartość blisko 11 tys. zł i jest ona 3,5-krotnie wyższa niż kwota wolna obowiązująca w platformianej Polsce!
                                

r e k l a m y


           

Jaki jest sens istnienia kwoty wolnej od podatku dochodowego? - W największym skrócie chodzi o to, aby państwo nie naliczało podatku od kwot naszych zarobków, które mają nam zapewnić biologiczną egzystencję. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem - minimalny miesięczny dochód, który (przynajmniej teoretycznie) powinien pozwolić na zaspokojenie niezbędnych potrzeb egzystencjalno-życiowych to obecnie 542 zł. W skali roku daje to nam kwotę 6504 zł. Tymczasem miesięczny limit kwoty wolnej od podatku dochodowego wynosi w naszym kraju zaledwie 257,58 zł, co w skali roku daje nam 3091 zł. Innymi słowy - Polacy muszą płacić podatek dochodowy od kwot, które mają im zapewnić biologiczną egzystencję, co jest ewenementem na skalę światową. To efekt zamordyzmu podatkowego rządzącej od 8 lat naszym krajem Platformy Obywatelskiej, która od czasu przejęcia sterów władzy nie aktualizowała kwoty wolnej od PIT. 

Mimo, że Albania jest znacznie biedniejszym państwem od Polski, to władze tego kraju - w odróżnieniu od ekipy Platformy Obywatelskiej - zdają się rozumieć na czym polega istota kwoty wolnej od podatku. Od 2013 roku limit ten wynosi bowiem 360.000 albańskich leków. 1 lek to obecnie równowartość 0,03 zł. Łatwo zatem policzyć, że kwota wolna od podatku w Albanii to równowartość ok. 10.800 polskich złotych, tj. 3,5-krotność kwoty wolnej obowiązującej od 2007 roku nad Wisłą.

 

Niestety, w kwestii kwoty wolnej od podatku nasz kraj może się porównywać jedynie z biednymi i zacofanymi państwami Afryki. W Mauretanii kwota wolna od PIT to równowartość 3204 zł. W blisko 30 razy biedniejszej od Polski Tanzanii, kwota wolna od podatku to równowartość 4236 zł. Pewne jest jedno - rząd Platformy łupi Polaków niemiłosiernie, pytany zaś o możliwość obniżenia podatków odpowiada, że to "melodia przyszłości". Powstaje pytanie: Jak taki rząd mógł się utrzymać przy władzy przez 8 lat??!

 

Źródło informacji: Albania Plan to Raise Taxes Causes Outrage (Balkaninsight.com)
Źródło informacji: MKJohnston (Wykop.pl)

  
wpis z dnia 17/08/2015

                                                 

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

   

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu