Rząd Kopacz po raz kolejny odmówił obniżenia stawek podatku VAT. W ten sposób władza zabierze Polakom dodatkowe 4,5 mld zł!
wpis z dnia 6/08/2015

foto: youtube.com

Kilka tygodni temu media obiegła informacja, jakoby z początkiem przyszłego roku rząd PO-PSL miałby obniżyć stawki podatku VAT (decyzja w tej kwestii musiałaby zostać podjęta z odpowiednim wyprzedzeniem, jeszcze w tym roku). Nadzieję na istotne oszczędności w kieszeniach Polaków rozwiał jednak wiceminister finansów Janusz Cichoń, który w opublikowanej wczoraj odpowiedzi na interpelację poselską napisał: "Rząd nie planuje wcześniejszej obniżki stawek VAT i odbędzie się ona planowo od 2017 roku". Czyli fiskalnego ucisku ciąg dalszy. By żyło się lepiej...!
                 

r e k l a m y


         

Przypomnijmy - w drugiej połowie 2010 roku rząd Donalda Tuska stanął pod ścianą. Zagraniczni wierzyciele zaczęli się domagać spłaty coraz większych odsetek od długów, a pieniędzy na to w kasie państwa nie było. Ekipa Platformy wpadła jednak na pomysł, aby dodatkowe kilka miliardów zabrać Polakom podwyższając im stawkę podatku VAT. W ten sposób z początkiem 2011 roku podwyższone zostały podstawowe stawki VAT z 7 na 8 proc i z 22 na 23 proc. Rozwiązanie to miało być czasowe i obowiązywać tylko do końca 2013 roku. Tuska obiecał Polakom, że z początkiem 2014 roku przywróci normalne stawki (7 i 22 proc.). Obietnicy tej oczywiście nie dotrzymał i zgodnie z przyjętym pod koniec 2013 roku rozporządzeniem podwyższone stawki podatku VAT będą obowiązywały aż do 2016 roku włącznie.

Kilka tygodni temu w niektórych serwisach informacyjnych pojawiły się informacje o możliwej obniżce stawek podatku VAT jeszcze w tym roku, dzięki czemu Polacy odczuliby ulgę w portfelach już 1 stycznia 2016, a nie dopiero od 2017 roku. Posłowie skierowali w tej sprawie interpelację do ministra finansów. W odpowiedzi na nią wiceminister finansów Janusz Cichoń poinformował oficjalnie: "Rząd nie planuje wcześniejszej obniżki stawek VAT i odbędzie się ona planowo od 2017 roku (...) Dotychczasowa sytuacja finansowa państwa nie pozwoliła na wcześniejsze obniżenie stawki VAT". W ten sposób w ciągu przyszłego roku władza zabierze nam dodatkowe 4,5 mld zł. Na tyle bowiem wyceniane są roczne dodatkowe wpływy podatkowe z tytułu podwyższonych stawek podatku od towarów i usług. Dla uświadomienia sobie z jak gigantyczną kwotą mamy do czynienia, warto zauważyć, że aby organizowana z rozmachem przy udziale tysięcy wolontariuszy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) mogła zebrać taką kwotę (4,5 mld zł), to musiałaby zorganizować 86 finałów takich jak w tym roku.

 

Źródło informacji: Odpowiedź na interpelację 33628 w sprawie zmniejszenia stawki VAT w budżecie państwa w 2016 r. (Sejm.gov.pl)

wpis z dnia 6/08/2015

              

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

   

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu