Amerykańscy Żydzi chcą od Polaków olbrzymiego odszkodo- wania za mienie zagrabione przez niemieckich i rosyjskich okupantów?
wpis z dnia 7/07/2015

foto: Youtube.com

Grupa amerykańskich kongresmenów wystosowała list do Johna Kerry'ego - sekretarza stanu odpowiadającego w gabinecie Baracka Obamy za stosunki międzynarodowe - z wnioskiem o restytucje mienia żydowskiego zagrabionego na terytorium Polski przez niemieckich i rosyjskich okupantów w czasie II wojny światowej oraz w kolejnych latach po jej zakończeniu. Problem polega na tym, że odszkodowania (szacowane przez niektórych na ok. 200 mld zł) miałaby zapłacić Polska.

46 kongresmenów, którzy podpisali list kierowany do Johna Kerry'ego, chce aby nasz kraj jak najszybciej uregulował kwestie majątkowe związane z zagrabionym przez okupantów niemieckich i rosyjskich mieniem należącym przez wojną do Żydów, gmin żydowski i organizacji zrzeszających społeczności żydowskie. Szacowane rekompensaty mogą w tym przypadku sięgnąć równowartości nawet 200 mld zł!

                  

r e k l a m y


          

W tym miejscu warto przypomnieć treść ujawnionej przez WikiLeaks tajnej notatki autorstwa ambasadora USA w Warszawie Viktora H. Ashe'a, który w styczniu 2009 roku wysłał ją do Departamentu Stanu USA. Relacjonował w niej konkluzje ze spotkań, jakie odbył z ówczesnym marszałkiem Sejmu RP Bronisławem Komorowskim. Panowie omawiali wówczas między innymi kwestię restytucji i odszkodowań za mienie odebrane Żydom przez Niemców w podczas II wojny światowej oraz przez sowietów - dekretami Bieruta - już po wojnie. Z notatek jednoznacznie wynika, że polskie władze planowały sprzedać wartościowe nieruchomości należące do Skarbu Państwa oraz Lasy Państwowe, aby uzyskać środki na wypłatę ewentualnych odszkodowań. W notatce czytamy m.in.:

 

 

"Jeśli chodzi o regulację kwestii restytucji mienia odebranego w czasie II wojny światowej i epoce komunizmu, Komorowski wyraził zaniepokojenie związane z kryzysem finansowym, który według niego zmienił nieco okoliczności. Niemniej jednak powiedział, że premier Tusk zmusi niepokornych ministrów, m.in. rolnictwa i ochrony środowiska, do tego by „dołożyli się do rekompensat” sprzedając państwowe lasy i nieruchomości."

W kontekście powyższych informacji warto również nadmienić, że pod koniec grudnia ubiegłego roku platformiana władza próbowała nocą (!) zmienić Konstytucję RP. Zmiana ta według sporej grupy komentatorów miała w praktyce umożliwić sprzedaż Lasów Państwowych. Na szczęście ekipie rządowej zabrakło pięciu głosów do przeforsowania tej niekorzystnej decyzji. Pozostaje jednak pytanie - czy plan wypłaty przez Polskę odszkodowań (z pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży polskich Lasów Państwowych) dla Żydów, za utracone w wyniku okupacji niemiecko-sowieckiej mienie, był rzeczywistym powodem próby modyfikacji Konstytucji RP? Niestety w przypadku ekipy Tuska i Kopacz każdy scenariusz jest możliwy...

 

Źródło: Bipartisan Congressional Letter Advocates For Holocaust-era Property Restitution in Europe (Wjro.org.il)

Czytaj także: Powraca temat roszczeń żydowskich wobec Polski (NaszDziennik.pl)

Czytaj także: Standardy PO, czyli nocna próba zmiany Konstytucji (Niewygodne.info.pl)

 
wpis z dnia 7/07/2015

                                  

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

   

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu