Bank Światowy i EBOiR pożyczyły niemieckiemu Lidlowi 1 mld $, aby ten wykosił konkurencję małych sklepów w Polsce?
wpis z dnia 5/07/2015

foto: DennisM2 (Flickr.com / CC by 2.0)

Brytyjski dziennik "The Guardian" opublikował materiały, z których wynika, że Bank Światowy oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju pożyczyły blisko 1 mld dolarów właścicielowi niemieckich sieci handlowych Lidl i Kaufland, w celu agresywnej ekspansji w krajach Europy środkowo-wschodniej, a w konsekwencji wykoszenia lokalnej konkurencji ze strony małych sklepów m. in. w Polsce. Efekt? - Handel detaliczny w naszym kraju został skutecznie przejęty przez zagraniczny kapitał.
               

r e k l a m y


          

Kuriozalnie brzmi tłumaczenie przedstawicieli Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w sprawie udzielonych Lidlowi pożyczek (EBOiR pożyczył łącznie 700 mln dolarów). - "Daliśmy im kredyt. Oni, owszem, byli raczej agresywną nastawioną na zysk firmą, ale z drugiej strony dawali ludziom dostęp do produktów, których nie mieliby oni szansy inaczej zdobyć" (sic!). Czy Lidl albo Kaufland dawał Polakom dostęp do produktów, których nie mielibyśmy szansy nabyć gdzie indziej, szczególnie w latach 2003 - 2014, kiedy pożyczki były udzielane? Czy ja dobrze słyszę??! Lidl przede wszystkim wykosił lokalną konkurencję w postaci małych, rodzinnych sklepów spożywczych. Otrzymując "handicap" w postaci niemal 1 mld dolarów, miał zdecydowanie ułatwione zadanie. Dzięki tej pożyczce dziś zgarnia na Polakach gigantyczne zyski.

Warto również podkreślić, że zarówno Bank Światowy jak i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju to instytucje publiczne dysponujące środkami pozyskanymi od podatników (są one przekazywane poprzez rządy państw-członków wchodzących w skład tych instytucji). Stąd wniosek, że pieniądze polskich podatników również znajdowały się w kwotach, które otrzymał właściciel Lidla i Kauflanda.

 

Źródło informacji: Lidl has received almost $1bn in public development funding (TheGuardian.com)

  
wpis z dnia 5/07/2015

                             

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

   

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu