Czy rząd PO napisał nową ustawę o "chwilówkach" pod dyktando lobbystów z firm oferujących lichwiarskie pożyczki?
wpis z dnia 1/07/2015

foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Ministerstwo finansów od dwóch lat tworzyło projekt ustawy regulującej rynek tzw. "chwilówek" i pożyczek internetowych. Właśnie trafił on do sejmowej komisji finansów publicznych. Szybko okazało się, że przemożny wpływ na treść tego projektu mieli lobbyści reprezentujący interesy Providenta i innych firm pożyczkowych.

          

r e k l a m y


  
-Dla przykładu warto odnotować, że w projekcie ustawy znalazł się zapis ustanawiający maksymalny limit kosztu pożyczki według wzoru 25 proc. kwoty udzielonej pożyczki + 30 proc. w skali roku. Okazało się, że jest on niemal słowo w słowo przepisany z pisma wysłanego do resortu finansów przez lobbystów Providenta - czołowej firmy pożyczkowej działającej na terytorium Polski. Szybko też okazało się, że wspomniane zapisy (w zestawieniu ze specyfikacją proponowanych produktów pożyczkowych) faworyzują Providenta w porównaniu do innych firm udzielających pożyczek. 

W kontekście powyższego przypomniał mi się raport Banku Światowego na temat korupcji w Polsce. Zgodnie z jego treścią, aby kupić w naszym kraju projekt ustawy lobbyści (często działający na zlecenie wielkiego biznesu i korporacji) muszą wyłożyć ok. 10-12 mln zł. Tyle mają wynosić "koszty", których efektem będzie korzystna dla danej firmy czy branży treść forsowanych przez Sejm przepisów i regulacji prawnych. Przypomnijmy, że rynek pożyczek-chwilówek jest obecnie wyceniany na 4 mld zł rocznie...

Czytaj więcej: Wojna o szybkie pożyczki (Wyborcza.biz)

    

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

   

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu