Przedawniły się zarzuty dotyczące prywatyzacji Polskich Hut Stali. Wg NIK nasz kraj stracił na tej sprzedaży blisko 2 mld zł!
wpis z dnia 16/06/2015

foto: Christopher Walker (Flickr.com / CC by 2.0)

Rząd SLD sprzedał w 2003 roku Polskie Huty Stali (PHS) - w skład których wchodziły cztery wielkie huty w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Świętochłowicach i Sosnowcu - za symboliczną kwotę... 6 mln zł. Późniejsza kontrola NIK wykazała, że warunki finansowe prywatyzacji były niekorzystne dla Skarbu Państwa. Wycenę spółki zaniżono bowiem aż o 1,87 mld zł. Dodatkowo prywatyzacja była przeprowadzona w atmosferze podejrzeń o korupcję. Prokuratorskie zarzuty usłyszał w tej sprawie m.in. Andrzej Szarawarski - były działacz PZPR, a później wiceminister Skarbu Państwa w rządzie SLD. Problem w tym, że po 10 latach sąd umorzył sprawę z uwagi na... przedawnienie karalności zarzucanych czynów. Oto cała III RP w pigułce!

Przypomnijmy - umowa prywatyzacyjna Polskich Hut Stali (PHS) została podpisana w 2003 roku pomiędzy reprezentującym Skarb Państwa rządem SLD, a brytyjsko-hinduskim konglomeratem LNM Holdings N.V. (dzisiaj ArcelorMittal). Nowy inwestor przejął pakiet kontrolny nad PHS, w skład których wchodziły: Huta Sendzimira w Krakowie, Huta Katowice w Dąbrowie Górniczej, Huta Cedler w Sosnowcu oraz Huta Florian w Świętochłowicach. W zamian na konta Skarbu Państwa wpłynęła kwota... 6 mln zł. Cenę sprzedaży ustalono na tak niskim poziomie, bowiem nowy inwestor zobowiązał się dodatkowo wykupić ponad 1,6 mld zł długów spółki oraz zagwarantował inwestycje modernizujące PHS na ponad 2 mld zł. Mimo to, przeprowadzona kontrola NIK wykazała, że warunki finansowe prywatyzacji PHS były niekorzystne dla Skarbu Państwa, a wycenę spółki zaniżono aż o 1,87 mld zł! Na marginesie powyższego warto odnotować, że w kolejnych latach należące już do nowego właściciela PHS osiągały gigantyczne zyski. W 2004 roku zysk netto wyniósł 1,7 mld zł, w 2005 roku było to 1,8 mld zł, a w latach 2007 i 2008 kolejne 2,36 mld zł.
        

r e k l a m yJakby tego było mało proces prywatyzacyjny PHS prowadzony był w atmosferze podejrzeń o korupcję. US Steel - największy konkurent LNM Holdings N.V. w przejęciu PHS - złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie domniemanej korupcji przy prywatyzacji. Śledczy ustalili, że przedstawiciele firmy konsultingowej Invex powoływali się na wpływy u nadzorującego prywatyzację PHS wiceministra Skarbu Państwa Andrzeja Szarawarskiego. W zamian za korzystne rozstrzygnięcie mieli żądać od Amerykanów "prowizji" w wysokości 30 mln zł. W konsekwencji powyższego prokuratura przedstawiła Szarawarskiemu zarzuty przekroczenia uprawnień w ramach nadzoru sprawowanego nad prywatyzacją PHS. Akt oskarżenia trafił w 2005 roku do sądu w Warszawie, ale dwa lata później Sąd Najwyższy nakazał przenieść proces do Poznania. W 2008 roku sprawa została ponownie przeniesiona Warszawy. Właściwy do jej prowadzenia miał być Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia, jednak przez trzy kolejne lata proces stał w miejscu. W 2012 roku, kolejnym postanowieniem Sądu Najwyższego, sprawa została przeniesiona do Sądu Rejonowego Katowice-Zachód. Ten w 2013 roku wydał w sprawie postanowienie o umorzeniu postępowania z uwagi na przedawnienie karalności zarzucanych czynów... Oto cała III RP w pigułce!

 

Wykorzystane informacje:
- NIK ocenia prywatyzację Polskich Hut Stali (Metale24.pl)
- Huty umorzone cichaczem (DziennikPolski24.pl)
- ArcelorMittal Poland wypłacił ponad 1,7 mld zł dywidendy (Wyborcza.pl)
- Historia (poland.arcelormittal.com)

Polecam szczególnie: DRAMATYCZNA WYPRZEDAŻ POLSKICH HUT STALI (riad.usk.pk.edu.pl)

wpis z dnia 16/06/2015

        

r e k l a m y


   

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

   

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu