r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

   

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

    Platformianego psucia państwa ciąg dalszy: Chcą zlikwidować Rzecznika Ubezpieczonych i zastąpić go instytucją pozbawioną realnych uprawnień
wpis z dnia 3/06/2015

foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Do Sejmu trafił właśnie projekt ustawy o likwidacji posiadającego realne uprawnienia Rzecznika Ubezpieczonych i powołania w jego miejsce posiadającego jedynie "miękkie" kompetencje Rzecznika Finansowego. Inicjatywa procesowana jest jako "projekt poselski", aby uniknąć konsultacji społecznych, a w konsekwencji doprowadzić do przepchnięcia ustawy przez parlament jeszcze do końca czerwca i podpisania jej przez odchodzącego Bronisława Komorowskiego.

Działający obecnie Rzecznik Ubezpieczonych, w porównaniu z forsowanym przez posłów Platformy Rzecznikiem Finansowym, ma znacznie szersze kompetencje. Przykładowo może kierować do Sądu Najwyższego pytania w sprawie istotnych wątpliwości w zakresie interpretacji obowiązujących przepisów. To uprawnienie - jak do tej pory - spędzało sen z powiek potężnym firmom ubezpieczeniowym. Wiele jednak wskazuje, że już niebawem sytuacja ulegnie zmianie o 180 stopni. Platforma chce bowiem Urząd Rzecznika Ubezpieczonych zlikwidować i powołać na jego miejsce Urząd Rzecznika Finansowego, który pod przykrywką "szczytnych celów" ochrony interesów konsumentów rynku finansowego, będzie w rzeczywistości ochraniał interesy banków, ubezpieczycieli i innych instytucji finansowych. Nowy urząd będzie mógł przyjąć skargę klienta, wystąpić do instytucji finansowej, otrzymać odpowiedź odmowną i przesłać ją do klienta. I to wszystko. Żadnych twardych kompetencji. Żadnej możliwości wpływu na decyzję instytucji finansowej i bronienia interesu konsumenta.  

     

r e k l a m y


        

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu