r e k l a m y


* * *

Dołącz do nas!

   

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu

 

 

    Polska innowacyjną pustynią? Jesteśmy daleko za Czechami i Węgrami. 10 lat w UE tylko pogorszyło naszą sytuację
wpis z dnia 31/05/2015

Po dekadzie spędzonej w Unii Europejskiej innowacyjność polskiej gospodarki w praktyce spadła, zamiast wzrosnąć. Oficjalne raporty NIK oraz urzędowe statystyki są wstrząsające. Zamiast finansować badania i rozwój oraz wspierać rodzime firmy z branży high-tech, władze naszego kraju wydawały grube miliardy na aquaparki, orliki, centra konferencyjne, chodniki czy inne ścieżki rowerowe. Inwestycje te - owszem - służą wygodzie czy też poprawiają komfort życia lokalnych społeczności, jednak nie mają żadnego wpływu na powstanie silnego państwa opartego na dobrze rozwiniętej gospodarce. 

Statystyki Eurostatu nie pozostawiają złudzeń. Platformiana "Zielona Wyspa" jest innowacyjną i technologiczną pustynią. Przez ostatnie kilka lat rządzący naszym krajem zamiast wspierać rodzime firmy z branży high-tech, finansować badania naukowe oraz rozwój parków technologicznych, budowały głównie aquaparki, stadiony czy inne orliki. Inwestycje te, które kosztowały grube miliardy, nie miały oczywiście najmniejszego nawet przełożenia na przychody naszej gospodarki osiągane dzięki tworzeniu zaawansowanych technologicznie produktów. Oficjalne statystyki mówią, że roczne przychody z sprzedaży produktów high-tech powstających w naszym kraju to zaledwie 12,4 mld euro. Zaledwie, bowiem w sąsiednich Niemczech wynoszą one 113,5 mld euro. W znacznie mniejszej Irlandii (do której platformiany rząd lubił się swego czasu porównywać) to 43,9 mld euro. Co gorsze - nawet w regionie nie mamy się czym chwalić, bowiem mające o wiele mniejszy potencjał ludnościowy Węgry czy Czechy również osiągają większe przychody z tego tytułu niż Polska - odpowiednio: 16,3 oraz 13,2 mld euro.

  

r e k l a m y


 

W kontekście powyższego warto przypomnieć, że w III RP rządzący nami politycy najpierw wyprzedali za bezcen w ręce zagranicznego kapitału większość kluczowych - pod względem innowacyjności - zakładów przemysłowych. Następnie spora część z tych zakładów została przez nowych właścicieli zlikwidowana (w ramach realizacji strategii "przejmij konkurencję i ją zlikwiduj"). Obecnie na ich miejsce powstają głównie montownie należące do zagranicznych "inwestorów", zatrudniające Polaków za 400-450 euro miesięcznie i wytwarzające na masową skalę w dużej mierze to, co koncepcyjnie powstaje gdzie indziej. 

Efekt? - Według raportu "Innovation Union Scoreboard 2013" - badającego współczynnik innowacyjności w państwach Unii Europejskiej, nasz kraj znalazł się na dalekim 24. miejscu (na 27. możliwych). Nie lepiej wypadliśmy w raporcie "OECD Science, Technology and Industry Scoreboard 2011” gdzie na 34 kraje należące do OECD, Polska zajęła 29-30 miejsce. Powyższe również jest pokłosiem dramatycznie niskich wydatków państwowych na badania i rozwój. Statystyki Eurostatu mówią, że Finlandia przeznacza na badania, rozwój i innowacje 3,38 proc. PKB. Szwecja - 3,21 proc. PKB. Średnia dla UE wynosi w tej materii 1,98 proc. PKB. Na tym tle Polska - ze swoim 0,87 proc. PKB - wypada dramatycznie słabo. 
 

r e k l a m y


 
Nie ulega wątpliwości, że tylko silna i innowacyjna gospodarka, w której państwo wspiera rozwój zakładów wysokiej technologii, wyższych uczelni technicznych oraz przedsiębiorców tworzących nowe patenty, jest w stanie zagwarantować dobrobyt na lata. Niestety rządząca od 8 lat ekipa Platformy Obywatelskiej myślała w zupełnie innych kategoriach. Efekt tego by taki, że mimo gigantycznego potoku pieniędzy z Brukseli staliśmy się innowacyjną pustynią w środku Europy. To kolejny dowód na to, że Platforma nigdy nie myślała w kategoriach interesu swojego państwa oraz swoich obywateli, jak i kolejny powód, dla którego ludzi pokroju Komorowskiego, Kopacz czy innych euro-socjalistów udających gospodarczych liberałów, należy dożywotnio odsunąć od kierowania losami naszego kraju.

 

Czytaj także: Co wymyśli chodnik, czyli polska atrapa rozwoju (Wyborcza.pl)

wpis z dnia 31/05/2015

    

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu